Chiny: plany na roboty

Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych, we współpracy z 14 innymi departamentami rządowymi, stworzyło plan dalszego rozwoju przemysłu robotyki w Chinach (14sty plan pięcioletni).

Pięcioletnie plany Chin to szereg inicjatyw rozwoju społeczno-gospodarczego, które chiński rząd ogłasza od 1953 roku. Dokument określa kilka mniejszych celów dla chińskiego przemysłu robotycznego przed 2025 r., ale nadrzędnym celem jest uczynienie z Chin kluczowego źródła globalnych innowacji w robotyce.

Rząd oczekuje również, że średnia roczna stopa wzrostu przychodów operacyjnych w branży robotyki przekroczy 20%. Aby osiągnąć te cele, plan przedstawia pięć zadań:

1- Poprawić możliwości innowacji przemysłowych;

2- Skonsolidować fundament pod rozwój przemysłowy

3- Zwiększyć podaż produktów z wyższej półki

4- Rozszerzyć zakres zastosowań

5- Zoptymalizować strukturę innowacji przemysłowych

Chiny są światowym liderem pod względem całkowitej liczby wydanych patentów dotyczących robotyki. Chiny odpowiadały za ponad 25 000 (prawie 35%) światowych patentów na robotykę w latach 2005-2019. To prawie trzy razy więcej niż 9500 patentów na robotykę przyznanych przez USA w tym samym okresie.

Stany Zjednoczone zajmują czwarte miejsce na świecie, wyprzedzając Koreę Południową (11 000) i Japonię (15 000) pod względem całkowitej liczby patentów dotyczących robotyki wydanych od 2005 roku.

Chiny chcą zarówno wzmocnić podstawowe technologie, jak i opracować nowe technologie. W tym celu kraj planuje promowanie badań i rozwoju w kraju, szczególnie w obszarach takich jak bioniczna percepcja i poznanie oraz integracja biomechaniczna. Kraj stara się również promować integrację technologii, takich jak 5G, sztuczna inteligencja, big data i przetwarzanie w chmurze z robotyką. Chiny  także wydają się skupiać na standaryzacji przemysłu robotycznego. Tworzą krajową organizację normalizacyjną robotów.

Kraj dąży również do aktywnego udziału w międzynarodowych pracach normalizacyjnych. Rząd planuje też rozszerzyć istniejące serie produktów, poprawić wydajność, jakość i bezpieczeństwo istniejących robotów oraz promować rozwój robotów specjalistycznych. Promuje także współpracę między firmami zajmującymi się robotyką a producentami kompletnych maszyn i części. Ministerstwo chce również zbadać nowe modele biznesowe dla firm zajmujących się robotyką, takie jak nowa platforma usług dzierżawy i inteligentne usługi w chmurze.

©ChinyTech.pl