Cainiao: dachowe panele słoneczne do zasilania magazynów

Logistyczne ramię Alibaba Group, Cainiao Network, zaczęło wykorzystywać energię generowaną przez panele słoneczne na dachach zainstalowanych w magazynach w Chinach.

Dwa magazyny, zlokalizowane w miastach Hangzhou i Ningbo we wschodnich Chinach (prowincja Zhejiang), są pierwszymi, które wykorzystują odnawialne źródła energii w strefach celnych w Chinach.

„Pomyślne uruchomienie pierwszej strefy magazynowej w Cainiao z systemem wytwarzania energii fotowoltaicznej (PV) to dopiero początek zrównoważonych środków, które zaplanowaliśmy” – powiedział Sun Beibei, dyrektor generalny globalnego łańcucha dostaw w Cainiao.

Firma logistyczna inicjuje kampanię mającą na celu budowę globalnego zielonego łańcucha dostaw. Według raportu Energy Foundation w 2019 r. chińskie firmy e-commerce były odpowiedzialne za 53,3 mln ton emisji dwutlenku węgla. To tyle, ile rocznie może skompensować 10 miliardów drzew, z czego logistyka stanowi 29%, a magazynowanie 4%. Panele Cainiao, zainstalowano na 100,000 metrach kwadratowych dachu magazynu. Mogą magazynować 7,862 megawatów energii, przy rocznej mocy wyjściowej ponad 8 milionów kilowatogodzin, co wystarczy, aby zasilić ponad 3000 domów.

W magazynie celnym w mieście Hangzhou energia elektryczna zasila energetycznie systemy operacyjne, takie jak samoregulujące się oświetlenie i energooszczędne przenośniki taśmowe, które automatycznie dostosowują zużycie energii w zależności od objętości paczki. Energia elektryczna generowana przez system solarny wystarczy do zasilania operacji magazynowych Cainiao. Każda nadwyżka energii elektrycznej zostanie skierowana do szerszego wykorzystania w sieci. Energia słoneczna może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 5535 ton, co odpowiada rocznemu poborowi węgla przez 700 000 drzew.

„Naszym celem jest zbudowanie przyjaznej dla środowiska globalnej sieci logistycznej dla naszych handlowców i marek na całym świecie, aby wspólnie zmniejszyć ślad węglowy” — powiedział Sun.

Do 2023 roku Cainiao i jego partnerzy zamierzają zainstalować na dachach systemy fotowoltaiczne w magazynach celnych, o łącznej powierzchni 500 000 metrów kwadratowych. Ponad 5000 marek z 90 krajów weszło na rynek chiński poprzez składy celne Cainiao. Cainiao ma na celu ustanowienie branżowego punktu odniesienia w zakresie zielonej logistyki poprzez wykorzystanie energii odnawialnej i promowanie możliwości recyklingu.

©ChinyTech.pl