Rynek używanych rzeczy w Chinach

Rynek second-hand’ów w chińskim ekosystemie cyfrowym to już nie są żarty. Rynek towarów używanych w Chinach rozwija się niebywale. Coraz więcej platform handlu elektronicznego inwestuje w zrównoważone zakupy. Od używanych książek po luksusowe torby i meble, krajowy rynek cyfrowych artykułów używanych stanowi rosnącą część szybko rozwijającego się globalnego przemysłu sprzedaży.
Kupowanie używanych przedmiotów było kiedyś w Chinach tematem tabu, ponieważ konsumenci postrzegali zakupy w sklepach z używanymi rzeczami jako oznakę trudności finansowych. Ludzie martwili się również, że przekazywane towary niosą ze sobą złe duchy. To uprzedzenie szybko jednak zanika, gdy konsumenci z pokolenia Z i Milenialsi przecierają szlaki w zakresie tego rodzaju zakupów.(Alibaba B2C Taobao lub platforma Idle Fish). Dodatkowo, coraz więcej chińskich konsumentów jest dumna ze zrównoważonego stylu życia. Ponad 300 milionów chińskich konsumentów kupuje lub sprzedaje produkty z każdej możliwej kategorii, od sprzętu AGD po meble. Liczba miesięcznych aktywnych użytkowników mobilnych platformy Idle Fish przekroczyła (sierpień, 2021) 100 milionów.
Idle Fish szacuje, że sam chiński rynek e-second-hand’ów (ogólnie mówiąc) wygeneruje do końca tego roku ponad 77 miliardów USD wolumenu towarów brutto (GMV). To grubo ponad 100 % wzrostu rok do roku.