Milion stacji 5G w 2021 r. w Chinach

Wyliczenia podane ostatnio przez China Daily wskazują na to, że w przyszłym roku chińscy operatorzy telekomunikacyjni zbudują ponad milion nowych stacji bazowych 5G. Według szacunków Wu Hequana, naukowca z Chińskiej Akademii Inżynierii, do końca 2021 roku całkowita liczba stacji bazowych 5G w Chinach wzrośnie do ponad 1,7 miliona.

Wu powiedział w wywiadzie dla chińskiego dziennika, że pomimo problemów, które są wynikiem pandemii COVID-19, chińskim operatorom telekomunikacyjnym udało się zbudować w 2020 roku ponad 600 000 nowych stacji bazowych 5G, (dodatkowo około 100 000 stacji bazowych 5G było zbudowanych już w 2019 r.). Dzięki temu usługi 5G są dostępne we wszystkich chińskich miastach na poziomie przynajmniej prefektur.

„Wraz z przyspieszeniem budowy sieci 5G, koszt budowy każdej stacji bazowej 5G spada Nawet jeśli chińscy operatorzy telekomunikacyjni przeznaczą taką samą kwotę inwestycji 5G w 2022 r. jak w tym roku, mogą zbudować znacznie więcej stacji  niż w tym roku” – powiedział Wu – „Wierzę, że chińscy operatorzy telekomunikacyjni zbudują w przyszłym roku ponad milion stacji bazowych 5G, chociaż konkretne cele budowy będą musiały poczekać na oficjalne ogłoszenia operatorów telekomunikacyjnych”.

China Mobile, China Telecom i China Unicom nie odpowiedziały jak dotąd na prośby o komentarz w tej sprawie.

Uwagi Wu są zgodne z przewidywaniami najważniejszych chińskich organów regulacyjnych, że w ciągu najbliższych kilku lat Chiny będą „umiarkowanie” przyspieszyć budowę sieci 5G. Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych ogłosiło w październiku, że kraj ma wejść w okres przejściowy w ciągu najbliższych trzech lat, i że Chiny będą nadal budować sieci 5G w tempie wyprzedzającym harmonogram, więc szerszy zasięg 5G może pomóc w promowaniu jego wykorzystania w bardziej przemysłowych i konsumenckich scenariuszach, które są obecnie wprowadzane na szeroką skalę.

@2020 ChinyTech za ChinaDaily