Startupy gier wideo na europejskiej liście Tencent

Tencent robi zakupy w europejskich startupach zajmujących się grami wideo, a zakup udziałów we francuskim Voodoo to jego najnowsze posunięcie. Przedstawiamy wam kto jeszcze znalazł się na liście chińskiego konglomeratu.

Tencent kupił mniejszościowy pakiet udziałów we francuskim producencie gier wideo Voodoo, i pokazał stały apetyt chińskiego konglomeratu na duże i małe europejskie firmy zajmujące się grami. Voodoo, francuski deweloper gier mobilnych, założony w 2013 r. i wyceniony na 1,2 miliarda euro po ostatniej inwestycji, jest „jednym z kilkunastu” na liście Tencent w regionie i wielu innych na całym świecie.

Przede wszystkim na arenie globalnej Tencent jest właścicielem Riot Games, dewelopera „League of Legends”, w które zainwestował najpierw w 2011 roku, a później całkowicie go przejął. Tencent zainteresował się również mniejszymi startupami w całym regionie. Dla Voodoo i innych Tencent obiecuje szybszą ekspansję na rynek azjatycki. Tencent, globalny gigant gier komputerowych, jest również dużym inwestorem z doświadczeniem mobilnym, skupionym wokół aplikacji do przesyłania wiadomości WeChat, która obejmuje zarówno handel elektroniczny, jak i płatności.

Czytaj więcej: WeChat uruchomił usługę Livestream

Azja to rynek strategiczny z ogromnym potencjałem dla producentów gier, ale bez lokalnego partnera (który dostosuje tam nasze gry) nie jest łatwo. Tencent wydaje się mocnym partnerem, ponieważ jest liderem w branży gier w Chinach.

Oto firmy z portfolio europejskich gier wideo Tencent:.

Voodoo (Francja):

Założona w 2013 roku i wyceniona na 1,2 mld euro.

Yager Development (Niemcy):

Ten niewielki berliński deweloper powstał w 1999 roku i jest najbardziej znany ze strzelanki „Spec Ops”.

Funcom (Norwegia):

Właściciel franczyzy „Conan”. Tencent złożył ofertę kupna Funcom, wyceniając firmę z Oslo na 148 milionów dolarów. Twórca gry był już w 29% własnością Tencent od października 2019 r.

Stunlock Studios (Szwecja):

Założona w 2010 roku. Tencent kupił 31% firmy w październiku 2019 roku za 4 miliony dolarów.

Sharkmob (Szwecja):

100% przejęty przez Tencent.

1939 Games (Islandia):

Małe studio z Reykjaviku zebrało wiosną 2019 roku 3,6 miliona dolarów od kilku inwestorów, w tym Tencent. Tworzy cyfrową kolekcjonerską grę karcianą o nazwie Kards, która nawiązuje do II wojny światowej.

Fatshark (Szwecja):

Producent serii „Warhammer” został założony w 2007 roku. W styczniu ubiegłego roku Tencent kupił 36% udziałów wartych około 50 mln euro.

Ubisoft (Francja):

Francuski twórca hitów, w tym serii „Assassin’s Creed”. Tencent zdobył 5% udziałów w 2018 roku.

Frontier Developments (Wielka Brytania):

Tencent kupił 9% udziałów w lipcu 2017 r. (transakcja warta około 18 milionów funtów)..

Supercell (Finlandia):

Tencent posiada większościowy pakiet około 84% w twórcy „Clash of Clans”. Umowa została zawarta w 2016 roku. Wycenili firmę na ponad 10 miliardów dolarów.

Paradox Interactive (Szwecja):

Gry strategiczne na PC. Tencent posiada pakiet mniejszościowy w wysokości 5%, który odkupił w 2016 roku.

Polska? Czytajcie www.ChinyTech.pl – będziecie wiedzieć to pierwsi!

©ChinyTech.pl