TikTok opuszcza Hongkong

W ciągu kilku najbliższych dni, aplikacja TikTok zostanie usunięta ze sklepów z aplikacjami Apple i Google w Hongkongu, po tym jak inne firmy technologiczne, zawiesiły przetwarzanie rządowych wniosków o dane użytkowników w tym regionie.

Decyzja o wyłączeniu TikToka, należącego do chińskiego giganta ByteDance, z rynku Hongkonskiego podjęta została po wprowadzeniu przez Chiny nowego prawa bezpieczeństwa narodowego dla miasta półautonomicznego.

Firma zapewnia, że dane użytkowników aplikacji nie są przechowywane w Chinach, dodatkowo przedstawiciele TikTok zapowiadali wcześniej, że firma nie będzie stosowała się do jakichkolwiek żądań rządu chińskiego dotyczących cenzury treści lub dostępu do danych użytkowników TikTok.

Region Hongkongu jest stosunkowo małym rynkiem dla firmy, oficjalne dane z ubiegłego roku mówią jedynie o 150 000 użytkowników. Jednak na całym świecie, TikTok został pobrany już ponad 2 miliardy razy w sklepach z aplikacjami Apple i Google po pierwszym kwartale tego roku. Wyjście z rynku hongkońskiego jest odbierane jako próba zrobienia pozytywnego PR po ostatnich działaniach Indii, które zablokowały ponad 50 chińskich aplikacji, w tym TikTok, z powodu łamania zasad prywatności użytkowników. Co wiecej inne kraje również rozważają podobne działania, w ostatnich dniach administracja USA również poinformowała, że rozważa blokadę niektórych chińskich aplikacjitak więc sytuacja już niebawem może się znacznie bardziej skomplikować.

TikTok został zaprojektowany tak, aby nie był dostępny dla Chin kontynentalnych. Było to częścią strategii, która przemawia do bardziej globalnej publiczności. ByteDance obsługuje podobną aplikację do udostępniania krótkich, kreatywnych wideo o nazwie Douyin w Chinach. Dodatkowo, chociaż obecnie nie ma planów wprowadzenia Douyina na rynek w Hongkongu, aplikacja ma już spore grono odbiorców w azjatyckim centrum finansowym, ponieważ wielu Chińczyków z ChRL stale przemieszcza się pomiędzy Hongkongiem a Chinami Kontynentalnymi.

2020 @ChinyTech.pl