Studia w Singapurze – dlaczego warto

Uniwersytety w Singapurze to uczelnie o uznanej renomie. Międzynarodowa kadra akademicka, zaawansowane zaplecze technologiczne oraz kształcenie ukierunkowane na umiejętności praktyczne to zalety, które przyciągają do tego kraju studentów z całego świata, także z Polski. Jak polscy studenci wspominają swój pobyt w Singapurze? Czego się nauczyli? Jakie mają rady dla tych, którzy zastanawiają się nad rozpoczęciem studiów w tym państwie?

Poniżej krótki przegląd trzech singapurskich uniwersytetów wraz z komentarzami, które zebrała Agata Grochowska z Fundacji Lotus League.

Narodowy Uniwersytet Singapuru (National University of Singapore)

Uczelnia ta bezsprzecznie należy do światowej czołówki. Jest konsekwentnie zaliczana do 100 najlepszych uniwersytetów na świecie i 3 najlepszych uniwersytetów w regionie Azji i Pacyfiku. Uniwersytet oferuje szeroki zakres dyscyplin, od nauk ścisłych po kierunki artystyczne, zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim. Nowoczesny sposób kształcenia pozwala studentom przenosić się między kursami, wybierać przedmioty z różnych wydziałów, studiować w ramach wymiany zagranicznej i podwójnych studiów oraz odbywać staże. Uniwersytet podejmuje też różnorodne inicjatywy z uczelniami z całego świata. Jest centrum międzynarodowej wymiany wiedzy – studiuje tam około 38 000 studentów z aż 100 krajów.

Uniwersytet Narodowy w Singapurze jest dobrze znany z działalności badawczej m.in. w dziedzinie nauk przyrodniczych i biomedycyny, inżynierii oraz nauk społecznych. NUS posiada 29 uniwersyteckich instytutów i centrów badawczych, w których mieszczą się trzy z pięciu centrów badań o najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego w Singapurze (Research Centres of Excellence).

Na liczne korzyści płynące z wymiany na tym uniwersytecie wskazuje Katarzyna Sokołowska, absolwentka NUS-u: Dla mnie studiowanie przez jeden semestr na NUS-ie zdecydowanie zmieniło patrzenie na wiele kwestii społecznych. Podczas wymiany spędzałam czas głównie z Azjatami i interesowałam się polityką tego regionu świata. Zajęcia z programem zorientowanym na azjatycką kulturę zdecydowanie poszerzają horyzonty i pozwalają spojrzeć inaczej na kontent swoich przedmiotów. Dodatkowo uczęszczanie na zajęcia z języka obcego, gdzie są studenci, którzy byli lub planują jechać na wymianę pozwala na dyskusje na temat doświadczeń i obserwacji życia w odmiennych kulturach. Ponadto ze względu na to, że moja praca magisterska dotyczyła porównania podejścia europejskiego i azjatyckiego do polityki młodzieżowej, miałam szansę przeprowadzenia badań na obu kontynentach. Uzyskałam też duże wsparcie od profesora z NUS-u. 

Karol Jachimowicz, absolwent NUS-u, dodaje: Moja przygoda z National University of Singapore była niezapomnianym i niezwykle rozwijającym doświadczeniem, mającym ogromny wpływ na dalszy przebieg mojej kariery akademickiej i zawodowej. Inspirująca kadra dydaktyczna (posiadająca oprócz ogromnej wiedzy bogate doświadczenie biznesowe) i wyjątkowy kampus tętniący życiem napędzają całą społeczność uniwersytecką pozytywną energią i chęcią do samodoskonalenia. Mój pobyt na NUS-ie poprzedzony był zaś roczną współpracą akademicką z inną czołową uczelnią z Azji – Hong Kong University of Science and Technology (HKUST). Zaimponowała mi wówczas ogromna chęć studentów z Hong Kongu do pogłębiania współpracy akademickiej i biznesowej na międzynarodowej płaszczyźnie. Pobyt w Singapurze pozwolił mi więc na zdobycie nowych doświadczeń w relacjach Europa – Azja.

Jak przyznaje Paulina Białek, prezes Lotus League, absolwentka NUS-u: Międzynarodowość Uniwersytetu jest imponująca. Można spotkać studentów z całego świata, nawiązać kontakty i przyjaźnie na długie lata – utrzymuję kontakt z osobami na przykład ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Skandynawii. W zawarciu znajomości zdecydowanie pomaga tętniący życiem kampus, gdzie kompleks sportowy jest na najwyższym poziomie (baseny olimpijskie, korty tenisowe, boiska, hale sportowe), a organizacje studenckie oferują mnóstwo możliwości rozwijania własnych pasji i zainteresowań (gra na gitarze, zajęcia teatralne i wokalne, joga i wiele innych). Półroczna wymiana studencka to zdecydowanie najciekawszy okres w moim życiu i z wielką chęcią wróciłabym na NUS-a!

Singapore Management University

Singapore Management University (SMU) to prywatny uniwersytet, który został założony w 2000 roku.

SMU oferuje programy studiów licencjackich, magisterskich, zawodowych i specjalistycznych z szerokiej gamy kierunków, które pozwalają studentom wybierać spośród różnych kursów zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Oferowane przedmioty obejmują zarządzanie przedsiębiorstwem, rachunkowość i ekonomię. Uniwersytet kładzie nacisk na prowadzenie multidyscyplinarnych badań, które dotyczą azjatyckich problemów o znaczeniu globalnym. Wydziały SMU współpracują z wiodącymi międzynarodowymi centrami badawczymi i uniwersytetami z USA, Europy, Chin i Indii, a także z partnerami społeczności biznesowej i sektorem publicznym, na przykład poprzez instytuty badawcze i laboratoria.

Klaudia Servaas, absolwentka SMU: Śmiało mogę powiedzieć, że moja przygoda ze SMU to najlepsze, co mnie do tej pory spotkało. Uczelnia zachwyciła mnie od pierwszego wejrzenia: wspaniale wyposażone sale, inspirujący wykładowcy, a przede wszystkim tętniące życiem korytarze oraz zawsze chętni do pomocy ludzie. Interaktywne podejście do przekazywania wiedzy studentom to kolejny aspekt uczelni, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Podczas zajęć miałam okazję wziąć udział w licznych dyskusjach oraz debatach, spotkać się z przedstawicielami singapurskich firm oraz start-upów, a także współpracować z innymi studentami w ramach licznych projektów będących zwieńczeniem każdego kursu. Projekty często przyjmowały formę konsultingowych przedsięwzięć, podczas których doradzaliśmy firmom, w jaki sposób mogą one usprawnić swoje działania, a także przedstawialiśmy im swoje pomysły na rozwój. Przedstawiciele firm, z którymi współpracowaliśmy regularnie odwiedzali nas podczas zajęć, na bieżąco poruszali z nami trapiące ich sprawy, a także w razie pytań czy problemów służyli pomocą. To wszystko sprawiło, że moja przygoda ze SMU pozwoliła mi przełożyć nabytą wcześniej wiedzę teoretyczną na praktykę. Niemniej jednak, SMU to nie tylko wspaniałe naukowe doświadczenie. To także wspaniali ludzie, którzy na każdym kroku inspirują cię do dalszego rozwoju, podejmowania wyzwań i wychodzenia ze swojej strefy komfortu. Wszystkie te aspekty sprawiają, że na SMU aż chce się wracać!

Nanyang Technological University

Uniwersytet publiczny ukierunkowany na badania naukowe z dziedzin ścisłych. Nanyang Technological University (NTU Singapore) może poszczycić się liczbą 33 000 studentów studiów licencjackich i magisterskich w kolegiach inżynierii, biznesu, nauki i nauk humanistycznych, sztuki i nauk społecznych oraz Graduate College. Studia medyczne odbywają się w Lee Kong Chian School of Medicine, która została założona wspólnie przez NTU oraz Imperial College London.

W 2019 roku NTU zajął 11. miejsce na świecie w rankingach uniwersytetów Quacquarelli Symonds (QS) World University. Został również sklasyfikowany jako najlepszy młody uniwersytet na świecie (poniżej 50 lat) według QS po raz szósty z rzędu w 2019 roku. NTU to kosmopolityczna, międzynarodowa uczelnia – studiują na niej osoby z około 100 państwa świata.  Dzięki ponad 300 partnerom akademickim studenci wymiany międzynarodowej są powszechnym widokiem na rozległym kampusie. Warto również zauważyć, że kampus ten jest często wymieniany w pierwszej piętnastce najpiękniejszych kampusów uniwersyteckich na świecie. Posiada 57 projektów budowlanych z certyfikatem Green Mark (równoważnych z certyfikatem LEED) obejmujących ponad 230 budynków, z czego 95% posiada certyfikat Green Mark Platinum.

 ***

Obecnie studia za granicą są w zasięgu ręki niemal każdego studenta. Udział w wymianie to możliwość zdobycia cennego doświadczenia oraz poznania nowych osób, a także świetny wpis do CV. Przy rozważaniu kierunków wyjazdu warto wziąć pod uwagę uniwersytety azjatyckie (w tym singapurskie), które plasują się w ścisłej światowej czołówce. W przygotowaniu pobytu pomagają nie tylko uczelnie wysyłające i przyjmujące, ale także organizacje takie jak Fundacja Lotus League, której misją jest wspieranie relacji akademickich i biznesowych między Polską a Azją.

Tekst: Agata Grochowska, Lotus League

Współpraca: Paulina Białek, Katarzyna Sokołowska, Klaudia Servaas, Karol Jachimowicz

Artykuł powstał w ramach współpracy z Fundacją Lotus League – inicjatywą powołaną przez absolwentów czołowych uczelni europejskich oraz azjatyckich, której celem jest stworzenie dogodnej przestrzeni do efektywnego współdziałania na płaszczyźnie akademickiej i biznesowej obu regionów. Serdecznie zapraszamy do lektury artykułów, które będą pojawiały na portalu ChinyTech.pl.

Więcej o Fundacji Lotus League na stronie www.lotus-league.com