Koronawybory w Korei Południowej

Co dla jednych jest niemożliwe, dla innych jest rzeczywistością. W czasie trwającej światowej pandemii koronawirusa władze w Korei Południowej postanowiły zorganizować wybory parlamentarne. W ponad 14 tys. lokali wyborczych stosuje się rygorystyczne zasady bezpieczeństwa, ograniczające potencjalne niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenieniem się wirusa.

Koreańczycy wybierają dziś swoich przedstawicieli do Zgromadzenia Narodowego w którym zasiada 300 osób. Rządząca Partia Demokratyczna Korei (DPK) prezydenta Moon Jae-in walczy o utrzymanie władzy. I ma na to duże szanse, ze względu na powszechną akceptację zastosowanych metod w walce z Covid-19. Wygranie wojny z Covid-19 funkcjonowało jako jedno z głównych haseł kampanii. Czy jednak tą wojnę uda się rzeczywiście wygrać zapraszając ludzi do lokali wyborczych?

Na przekór całemu światu

W ostatnim czasie Wielka Brytania i Etiopia przełożyły wybory z powodu pandemii koronawirusa. W Polsce dyskusja na temat przeprowadzenia wyborów prezydenckich w przyszłym miesiącu rozgrzewa wszystkich do czerwoności. Jak to możliwe, że ten azjatycki kraj jest w stanie przeprowadzić wybory w takim momencie? W Korei nie wprowadzono jak dotąd ścisłych środków prewencyjnych znacznie ograniczających swobody obywatelskie mieszkańców. Panika zdaje się znacznie mniej paraliżować życie społeczno-polityczne w porównaniu do krajów Zachodu. Wybrano tutaj strategię powszechnych testów, śledzenia kontaktów z osobami zarażonymi i izolacji osób u których podejrzewa się bądź stwierdzono zakażenie koronawirusem. Znaczna część społeczeństwa dobrowolnie stosuje się do zaleceń zachowania dystansu społecznego. Ilość aktywnych przypadków na dzień wyborów to trochę ponad 2700 (ilość wszystkich zakażonych do tej pory to prawie 11 tys.), a całkowita ilość zgonów wynosi 265.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Lokale wyborcze są regularnie dezynfekowane, a samo oddanie głosu wygląda inaczej niż do tej pory. Osoby chcące oddać głos mają mierzoną temperaturę przy wejściu do lokalu wyborczego. Każdy u kogo odczyt wskazuje temperaturę wyższą niż 37,5°C, jest kierowany do specjalnych kabin, gdzie może oddać głos w odosobnieniu. Wyborcy muszą również zdezynfekować ręce przed wejściem do lokalu, założyć plastikowe rękawiczki i nosić na twarzy maseczkę zasłaniającą noc i usta. Osoby stojące w kolejce do głosowania muszą stać co najmniej jeden metr od siebie. Głosować mogą również osoby, które zachorowały na Covid-19 i nie mogą pojawić się w lokalu wyborczym. Dla nich możliwe jest skorzystanie z głosowania korespondencyjnego, bądź mogą głosować w specjalnych miejscach, które są utworzone w ośrodkach dla pacjentów Covid-19. Ośrodki przyjmują pacjentów z objawami niewymagającymi hospitalizacji.

Czy warto?

Jak widać, przeprowadzenie wyborów w trakcie ogłoszonej przez WHO światowej pandemii koronawirusa jest możliwe. W chwili obecnej ciężko jednoznacznie ocenić czy pomimo wszystkich zastosowanych środków ostrożności mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się Covid-19, uda się Korei Południowej utrzymać tak dobre wyniki w walce z koronawirusem i nie doprowadzić do kolejnej fali zakażeń. Na takie oceny musimy poczekać, kilka dni, w trakcie których nie tylko koreańscy epidemiolodzy będą czujnie monitorować sytuację.

@ChinyTech.pl 2020