Automatyczna dezynfekcja pasażerów w Hongkongu

Port Lotniczy Hongkong (HKG), jedno z najbardziej obleganych lotnisk świata (w 2019r. przewinęło się przez nie prawie 75 mln pasażerów), rozpoczął testy kabiny do dezynfekcji zewnętrznej tzw. CLEANTech J-1.

 

Proces dezynfekcji trwa 40 sekund. Komora jest obecnie testowana na grupie pasażerów przylatujących i pracowników zaangażowanych w pracę najbardziej narażonych na zainfekowanie. Osoby korzystające z inteligentnych urządzeń do dezynfekcji muszą najpierw przejść test temperatury ciała, a następnie wejść do szczelnej kabiny, gdzie poddawane są procesowi dezynfekcji i sterylizacji. Wewnętrzna powierzchnia kabiny dezynfekującej jest pokryta powłoką antybakteryjną, która wykorzystuje m.in. fotokatalizę do zdalnego usuwania wirusów i bakterii na ciele ludzkim i odzieży. Komora dezynfekująca jest utrzymywana pod ujemnym ciśnieniem, aby uniknąć przedostania się zarazków na zewnątrz kabiny.

Warto jednak zauważyć, że ponieważ ten system ma na celu zewnętrzną dezynfekcję ubrań i skóry osoby, może nie być skuteczny w wykrywaniu osób zakażonych koronawirusem, które nie wykazują żadnych objawów. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się między osobami, wiele linii lotniczych wymaga noszenia masek przez pasażerów.

 

Lotnisko HKG jest również wyposażone w automatyczne roboty czyszczące do sterylizacji miejsc publicznych. Można je spotkać w toaletach i halach odlotów i przylotów. W pełni zautomatyzowane roboty wyposażone są w lampy do dezynfekcji UV i filtry powietrza, eliminując tym samym 99,99% bakterii w powietrzu w ciągu 10 minut.

Według komunikatu władz lotniska w Hongkongu, równolegle prowadzone są również testy nakładania powłok przeciwdrobnoustrojowych na obiekty z którymi mogą mieć kontakt pasażerowie w terminalach pasażerskich, w tym w systemach szybkiego transportu pasażerskiego, podłokietnikach i siedzeniach dla pasażerów, monitorach do automatycznej odprawy i rejestracji pasażerów, toaletach, miejscach do siedzenia, wózkach bagażowych, przyciskach wind itp. Decyzja o zastosowaniu tych specjalnych powłok ma zostać podjęta już w maju.

 

@ChinyTech.pl