4400 letni „zdigitalizowany” grobowiec – zdjęcie 360

Dzisiaj przedstawiamy wam nieco inne Tech.rejony. Zostańcie w domu, ale wirtualnie przenieście się do 4400 letniego Tech.grobowca. 

Dzięki współpracy firmy NAV3D z egipskim Ministerstwem Turystyki powstał niezwykły projekt, który zobaczycie pod linkiem na dole artykułu. W 2018 r., w Sakkarze w Egipcie znaleziono grobowiec  – nienaruszony 4400-letni obiekt urzędnika o imieniu Wahtye (został pochowany na cmentarzu, który obecnie znajduje się na stanowisku archeologicznym na zachód od współczesnego Kairu). Jego barwnie zdobiony grób niedawno został „zdigitalizowany” (znajduje się mniej więcej 5 metrów pod ziemią).

Wahtye służył faraonowi Neferirkare (2483–2463 p.n.e.), który rządził za panowania V dynastii Starego Królestwa. Oprócz samego imienia zmarłego, hieroglify wyryte w kamieniu nad drzwiami grobowca ujawniają jego tytuły: „królewski kapłan oczyszczenia”, „królewski nadzorca” i „inspektor świętej łodzi”. Prostokątny grobowiec mierzy 10 metrów długości,  3 metry szerokości oraz 3 metry wysokości i pokryty jest malowanymi płaskorzeźbami, rzeźbami i pięknymi hierogrlifami.

 

Czytaj więcej:Utknąłeś w domu? Oto lista 12 wirtualnych muzeów                      

Czytaj więcej: Zdigitalizowana mapa Chin z przełomu XVI i XVIII w.

 

Płaskorzeźby przedstawiają między innymi samego Wahtye, jego żonę (Wereta Ptaha) i jego matkę (Merit Meen), a także codzienne sceny obejmujące polowanie, żeglarstwo, wyroby mebli pogrzebowych itp.

A z resztą, zobaczcie to sami, zdjęcie 360: LINK

@ChinyTech.pl