Biometryczne Chiny. Płatność za pomocą twarzy.

Ostatnio wiele mówi się o technologii z wykorzystaniem rozpoznawania twarzy, chociaż możliwość płatności biometrycznych istnieje już od dłuższego czasu (jako programy pilotażowe – również w niektórych krajach UE). 

Tymczasem w Chinach, firma Ant Financial (który obsługuje Alipay – czyli aplikacje płatności mobilnych należącą do Alibaba Group) uruchomiła najnowsze narzędzie do rozpoznawania twarzy, a w oświadczeniu przeczytamy, że ​​planuje wydać 3 mld RMB (około 448 mln USD) na promocję nowego biometrycznego systemu w Państwie Środka.

Alipay wprowadził narzędzie Dragonfly 2, czyli urządzenie, dzięki któremu zapłacimy w sklepie “swoją twarzą”. Firma chwali się, że „urządzenie jest małe, lekkie i przenośne. Ma rozmiar książki, a nawet można je zmieścić w kieszeni płaszcza”. Dodajmy również, że kamery 3D w Dragonfly 2 są bardziej precyzyjne i mają szerszy kąt, a urządzenie może obsługiwać płatności w różnych warunkach oświetleniowych (czyli sprzedawcy nie będą musieli wprowadzać żadnych zmian oświetlenia sklepów jak w poprzedniej wersji urządzenia). Skaner, wyceniany jest na około 300 USD (to prawie o 30% mniej niż poprzednia wersja urządzenia, która obecnie jest dostępna w 300 miastach w Chinach).

Czytaj więcej:

Inteligentne automaty z czytnikiem na dłoń

Biometryczne bramki na lotniksach F. Chopina oraz Warszawa-Modlin

Chińskie aplikacje płatności mobilnych dostępne też w Polsce?

Przez rok nie używaliśmy gotówki: mini-eksperyment ChinyTech.pl

Warto dodać, żeby zwiększyć zainteresowanie, Alibaba Group zaczyna kusić swoich użytkowników licznymi zniżkami, kuponami i innymi ofertami. Duża część z budżetu (3 mld RMB) na promocję płatności twarzą będzie przeznaczona właśnie na oferty dla użytkowników.

*Alipay to jedna z największych w Chinach aplikacji płatności mobilnych. Ma ponad 900 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie. Na koniec, pamiętajmy, że dzięki komercjalizacji (na szeroką skalę) technologia usług rozpoznawania twarzy stanie się prawdopodobnie bardziej rozpowszechniona w kraju, szczególnie teraz ponieważ wykorzystywana jest w naprawdę wielu programach pilotażowych (transport publiczny itp.).

©ChinyTech.pl