Alibaba i wykrywanie koronawirusa

Naukowcy z Alibaba twierdzą, że opracowali algorytm, który może wykryć infekcje koronawirusem w zaledwie 20 sekund, z 96% dokładnością.

Nowy system diagnostyczny oparty na sztucznej inteligencji ma wykryć nowe przypadki koronawirusa za pomocą komputerowych skanów tomograficznych. Algorytm diagnostyczny został opracowany przez instytut badawczy Alibaba Damo Academy.

Czytaj więcej: Do kontroli jak Adam i Ewa

Naukowcy z akademii  przeanalizowali model AI z przykładowymi danymi z ponad 5000 potwierdzonych przypadków i dzięki temu, system potrafi zidentyfikować różnice w skanach CT między pacjentami zakażonymi nowym wirusem, a pacjentami ze zwykłym wirusowym zapalenia płuc. Warto dodać, że analiza skanów tomograficznych, zajmuje lekarzowi od 5 do 15 minut.

Nowe narzędzie diagnostyczne zostało wprowadzone po raz pierwszy w szpitalu w prowincji Henan w Chinach. Według Alibaba system zostanie wdrożony w ponad 100 szpitalach w prowincjach Hubei, Guangdong i Anhui.

Czytaj więcej: AI na raka

Pamiętajmy jednak, że badania i skany tomograficzne sa bardzo drogie. Ponadto dostęp CT do „wszystkich” szpitali może stać się po prostu niemożliwy. Dodajmy też, że dokładność (96%) nie jest dobrą miarą przy algortymach. Bez uwzględnienia wielkości populacji, w tym przypadku dokładność nie jest dobrym miernikiem. Jeśli założymy, że próbka jest reprezentatywna dla globalnej populacji pacjentów, a model testowano na 5000 zarażonych, to dokładność jest tutaj mylącą miarą. Dane wejściowe są ukierunkowane na przypadki dodatnie (z pozytywnym wynikiem), a takie algorytmy są podatne na nadmierne dopasowanie i błędne klasyfikowanie przypadków ujemnych jako dodatnie.

@ChinyTech.pl