Technologia do walki z Covid-19

Walka z koronawirusem Covid-19 w Chinach i na całym świecie rozgrywa się na różnych polach i o wielu z przykładach tej walki słyszymy w docierających do nas codziennych informacjach medialnych. Lekarze i naukowcy starają się opracować szepionkę, służby porządkowe utryzmują porządek w obszarach objętych kwarantanną, służby logistyczne stale dostarczają pożywienie i najpotrzebniejsze środki do życia na wszelkie możliwe sposoby, słyszymy o tym, że w wielu miastach w Chinach powstają w ekspresowym tempie szpitale dla tysięcy chorych, etc. Takich działań można by wymienić znacznie więcej, jednak szczególnym zjawiskiem w obecnej sytuacji jest to w jaki sposób działania w walce z koronawirusem wspomagają nowoczesne technologie i świat online, który w Chinach, które jak wiadomo, praktycznie na każdym kroku towarzyszy życiu offline.  

Poradnia lekarska w mini-aplikacji 

Już w kilka dni po wybuchu epidemii w Wuhan, władze miasta uruchomiły specjalną platformę do kontaktu z lekarzem i zgłaszania podejrzeń zachorowania na koronawirusa przez…WeChat. Wykorzystano do tego mini-aplikacji miasta Wuhan w WeChat – Wuhan Micro Neighborhood, do której dodano specjalną opcję umożliwiającą zgłoszenia. Mieszkańcy Wuhan mogą zgłaszać swoje niepokojące objawy za pomocą specjalnego formularza w aplikacji, dzięki czemu lekarze mogą dokonać wstępnej selekcji i przeprowadzić prosty wywiad z tymi, którzy podejrzewają zachorowanie, ale wcale chorymi być nie muszą. Aplikacja jest szybką i bezpośrednią odpowiedzią na zamieszanie i chaos, które miało miejsce na początku epidemii, kiedy to tysiące osób zgłaszało się do szpitali z pytaniem o weryfikację ich objawów, paraliżując tym samym pracę placówek medycznych. W chwili obecnej taka platforma dodawana jest do wielu lokalnych i ogólnonarodowych mini-aplikacji w ekosystemie WeChat, dzięki nim możliwe jest wstępne wykluczenie choroby u osób mających niepokojące objawy bez konieczności odbywania wizyty w szpitalu.

Innym przykładem wykorzystania już samej aplikacji WeChat, jest sposób komunikowania się lekarzy z chorymi poddanymi kwarantannie i przebywającymi w izolatkach. Otóż, aby zminimalizować możliwość rozprzestrzeniania się choroby, lekarze i pielęgniarki w sytuacjach kiedy nie jest potrzebny bezpośredni kontakt używają połączeń wideo WeChat, aby porozumieć się z pacjentami po drugiej stronie drzwi w izolatkach.

Wielofunkcyjne drony

Chiny w walce z wirusem Covid-19 używają oczywiście dronów do zdalnej dezynfekcji, dostarczania żywności i egzekwowania ograniczeń kwarantanny. I tak dla przykładu przy wjeździe do miast, przy bramkach na autostradach, to właśnie na dronach przymocowane są specjalne kody QR, które muszą zeskanować wszyscy wjeżdżający kierowcy i wypełnić ankietę.

Drony z przymocowanymi głośnikami wykorzystywane są również do wydawania zaleceń i koordynacji logistycznej skupisk ludzi, drony z kamerami termowizyjnymi pomagają wykrywać z powietrza potencjalne zarażenie wirusem, a drony z przymocowanymi banerami informacyjnymi, pomagały poinformować ludzi, jak powinni zachowywać specjalne środki ostrożności.

Ograniczenia kwarantanny wpłynęły na dostawy produktów. Niektóre firmy wykorzystują drony do transportu materiałów medycznych i próbek pacjentów pomiędzy szpitalami a laboratoriami. Dzięki użyciu dronów, czas transportu jest znacznie szybszy, a możliwość przeniesienia się wirusa spada praktycznie do zera.

Nad jeziorem Baiyang w prowincji Hebei dostawy drogą wodną zostały znacznie utrudnione. JD.com zaczął używać więc dronów do dostarczenia najpotrzebniejszej elektroniki i posiłków do leżącej po drugiej stronie  wioski Liuzhuang. Firma wykorzystała również pojazdy autonomiczne które rozwożą paczki w promieniu  ponad pół kilometra od stacji nadawczej.

Największa chińska firma z sektora dronowego – DJI – w szczególny sposób zaangażowała się w walkę z koronawirusem. Przystosowując serię dronów rolniczych w opryskiwaczami opryskiwaczy Agras, wykorzystuje je do rozpylania środków dezynfekujących w obszarach potencjalnie dotkniętych wirusem. Dzięki użyciu dronów można pokryć znacznie większy obszar niż przy użyciu tradycyjnych metod, jednocześnie zmniejszając ryzyko dla pracowników, którzy w przeciwnym razie spędziliby więcej czasu będąc potencjalnie narażonymi zarówno na wirusa, jak i środek dezynfekujący. Drony DJI rozpylają środek dezynfekujący na ponad 3 milionach metrów kwadratowych w Shenzhen. Firma pomaga również tysiącom miejsc w Chinach w zastosowaniu metody opryskiwania z dronów. Obszary docelowe to m.in. fabryki, osiedla mieszkalne, szpitale i oczyszczalnie ścieków. Łącznie wyznaczono do takiego oprysku do tej pory 600 milionów metrów kwadratowych w całym kraju. Dzięki zastosowaniu dronów efektywność opryskiwania może być 50 razy szybsza w stosunku do tradycyjnych metod. 

Więcej informacji na temat działań DJI podejmowanych w walce z wirusem można znaleźć w mediach społecznościowych pod hasztagiem #DronesForGood.

Wszechobecne roboty

Innym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa jest używanie autonomicznych robotów w sektorze usługowym. W ponad 50 szpitalach w całym kraju zostały już one wdrożone do użycia.W każdym miejscu są zaprogramowane zgodnie z planem szpitala, tak aby mogły automatycznie dostarczać gotowane jedzenie i leki do łóżek pacjentów.

Specjalne autonomicznie poruszające się roboty do dezynfekcji duńskiej firmy UVD Robotics w ostatnich dniach zostały wysłane do Chin w celu używania ich w w ponad 2000 placówek: służby zdrowia, szpitalach, urzędach, biurach, itp. Na samodzielnie poruszających się platformach zainstalowane są lampy UV dezynfekujące pomieszczenia. Robot dezynfekujący może być również sterowany za pomocą aplikacji mobilnej. W tym miejscu warto wspomnieć również o specjalistycznej pomocy jaką dla Chin przygotowała Unia Europejska. Do tej pory do Chin wysłano już prawie 60 ton specjalistycznego sprzętu mającego na celu skuteczniejszą walkę z koronawirusem.

Pomocna Sztuczna Inteligencja

W związku z długim okresem kwarantanny i potrzebą przemieszczania się obywateli Chin, w minionym tygodniu Alibaba uruchomiła w Hangzhou wersję testową systemu mającego na celu usprawnienie transportu w kraju. Jak czytamy w komunikacie Alibaba Group, SI analizując m.in. migrację, lokalizację, kontakty w ostatnim czasie przydziela użytkownikom aplikacji Alipay kody QR w jednym z trzech kolorów: czerwonym, żółtym bądź zielonym. Osoby z czerwonym muszą przechodzić czternastodniową kwarantannę, z żółtym siedmiodniową, a z zielonym mogą podróżować bez odbywania kwarantanny w innym miejscu.

Giganci na chińskim rynku SI – Baidu i SensTime – wprowadzają do obecnie funkcjonujących w całych Chinach systemów rozpoznawania twarzy modyfikacje w oprogramowaniu pozwalające wykrywać tożsamości osób poruszających się bez masek (noszenie masek w miejscach publicznych jest obecnie obowiązkowe w Chinach). Informacja o osobie bez maski jest natychmiast przekazywana do najbliższego posterunku policji, dzięki czemu reakcja służb porządkowych jest bardzo szybka.

Inna chińska firma Yitu Technologies wraz z gigantami Huawei i Alibaba, dostarczają już oprogramowanie oparte na Sztucznej Inteligencji pozwalające wykrywać potencjalne zagrożenie zarażeniem wirusem Covid-19 na podstawie analizy obrazów z tomografii komputerowej w czasie znacznie szybszym niż do tej pory. To co wcześniej zajmowało lekarzom kilkanaście minut, w chwili obecnej dzięki wsparciu SI i obliczeń w chmurze, jest możliwe do przeprowadzenia w 20 sekund!

Technologiczna przyszłość

Obecna sytuacja wymusza szybsze wprowadzanie tradycyjnych działań prewencyjnych, jak i umożliwia wielu do tej pory testowanym technologią szybszą drogę zastosowania w podejmowanych działaniach. Wiele powszechnych cech chińskiego społeczeństwa cyfrowego, jak chociażby już praktycznie całkowicie bezgotówkowe transakcje, wspomaga działania prewencyjne i jest stosowane w znacznie większym stopniu niż dotychczas. Chińczycy unikają kontaktu osobistego, a przebywając w kwarantannie na bierząco korzystają z sieci, stąd też zainteresowanie usługami dostaw jedzenia i towarów wzrasta. Z jakimi efektami tego gigantycznego nieplanowanego eksperymentu wprowadzanych w ekspresowym tempie technologicznych innowacji, będziemy mieli do czynienia ciężko w tej chwili jednoznacznie odpowiedzieć. Kwestią niepozostawiającą jednak wiele możliwości do dyskusji jest fakt, iż wprowadzane obecnie w przyspieszonym trybie innowacje są czymś niespotykanym i bezprecedensowym w dotychczasowej historii. A co za tym idzie, czymś co być może również zmieni oblicze Chin w stopniu jakiego jeszcze nigdy nie doświadczyliśmy.

©ChinyTech.pl 2019