Największy na świecie most drukowany w 3D

Największa na świecie kładka wydrukowana technologią 3D ma długość 15,25 metra, szerokość 3,8 metra i wysokość 1,2 metra.

Chińskiej firmie budowlanej SMCC i producentowi włókien 3D Polymaker zajęło to tylko 30 dni. Użyli drukarki 3D XXL, która była w stanie drukować obiekty o długości do 24 metrów, szerokości 4 metrów i wysokości 1,5 metra. Wybrali ASA (akrylonitrylo-styrenowy akrylan), czyli tworzywo sztuczne, które jest szczególnie odporne na ciepło, wodę i trudne warunki pogodowe. Kładka została wzmocniona przez 12,5% włókna szklanego.

Czytaj więcej: Nowy most Shougang, Pekin: sprawdziliśmy to

Siła mostu – który waży 5800 kg (najcięższy na świecie plastikowy obiekt wydrukowany 3D) – może wytrzymać obciążenie do 250 kg na metr kwadratowy (czyli mniej więcej cztery dorosłe osoby na metr kwadratowy). Na moście zamontowano przezroczystą podłogę, która zapewnia widok wszystkich drukowanych warstw struktury. Most możemy oglądać w Taopu Smart City, w centrum innowacji w Szanghaju. Według badań, most ma „wytrzymać” ponad 30 lat, a każda uszkodzona część może zostać szybko wymieniona przy użyciu procesu drukowania 3D.

Czytaj więcej: Największa na świecie drukowana struktura 3D: Suzhou

Warto też przypomnieć, że ten wyczyn inżynieryjny nie jest pierwszym tego rodzaju. W Hiszpanii zbudowano most wydrukowany w 3D, ale materiałem użytym do jego wykonania był beton wzmocniony włóknami olipropylenowymi. Niektóre mosty zostały wydrukowane w 3D przy użyciu stalowych włókien.

©ChinyTech.pl