Ale jaja! I co ma do tego pekiński robot?

W podmiejskiej dzielnicy w Pekinie znajduje się farma kurczaków z 18 masywnymi oborami, w których każda mieści około 168 000 kur. Co takiego wyróżnia to gospodarstwo? Na pewno nie wielkość, a także nie ilość zniesionych dziennie jaj (ponad 2,4 mln).

Całe gospodarstwo jest objęte systemem, w którym zautomatyzowane jest karmienie, zbieranie jaj i ich czyszczenie. „Gospodyni”, czyli inteligentny robot, monitoruje temperaturę i wilgotność, a także stan kur i ich jaj. System, gdy wykryje nieprawidłowości, natychmiast je zgłasza do swojej centrali. Jaja z tego miejsca znajdziemy na półkach w supermarketach w Pekinie (i okolicach).

Charoen Pokphand Group to największa prywatna firma z Tajlandii i jeden z największych konglomeratów na świecie. Wprowadzając zautomatyzowany proces produkcji jaj, grupa koncentruje się na bezpieczeństwie żywności i zmniejszenie interakcje ludzi w tym procesie. W procesie produkcyjnym, od karmienia do produktu końcowego, nie stosują antybiotyków i hormonów. Cały proces produkcji, pakowania i transportu jaj jest zautomatyzowany („zero kontaktu”).

 

Grupa CP znana jest z tego, że promuje modernizację chińskiego rolnictwa (za pomocą zaawansowanych metod produkcji). Co więcej, projekt hodowli kurczaków w Pekinie różni się od innych modeli współpracy z lokalnymi rolnikami. W ramach tego projektu grupa CP połączyła zasoby rządu, wiodących przedsiębiorstw, instytucji finansowych i organizacji spółdzielni rolniczych. Stąd powstal model czterostronny.

Podmiot prawny projektu, Beijing Green Square Livestock and Poultry Cooperative, jest zarejestrowaną organizacją lokalnych rolników. Oprócz płatności na rzecz właścicieli gruntów rolnicy mogą uzyskiwać regularne dochody z gospodarstwa i dzielić dywidendy. Każdego roku 12% inwestycji budżetowej Beijing CP Egg Industry przeznaczane jest na nagrody i dywidendy dla właścicieli gruntów. Ponadto rolnicy mogą pracować w gospodarstwie, tak aby otrzymywać normalną pensję, jednocześnie ucząc się obsługi nowoczesnego sprzętu rolniczego.

W ramach tego projektu grupa CP została wynajęta przez lokalnych rolników. Co ciekawe, po wygaśnięciu umowy projekt zostanie oddany rolnikom. Czyli powstanie coś na zasadzie spółdzielni. Rolnicy staną się właścicielami nowoczesnego przedsiębiorstwa rolno-przemysłowego.

*Beijing CP Egg Industry produkuje rocznie 30-40,000 ton ekologicznego nawozu organicznego, który jest stosowany na 135-hektarowym sadzie brzoskwiniowym. Szacowana produkcja farmy to ponad 1000 ton/rok.

©ChinyTech.pl