Hiszpańskie firmy na rynku chińskim – krótka analiza

Chiński rynek jest z pewnością atrakcyjnym kierunkiem do rozpoczęcia inwestycji. Nie oznacza to jednak, że jest on rynkiem prostym. W wielu przypadkach początkujący zagraniczny przedsiębiorca może spotkać się z niejasnymi przepisami, a także specyficznymi zwyczajami biznesowymi. Co więcej, zbudowanie własnej pozycji nie jest łatwe z uwagi na wielość innych współzawodniczących firm. Mimo tych trudności chiński rynek jest z sukcesem eksplorowany przez zagraniczne podmioty, wśród których ważne miejsce zajmują przedsiębiorstwa hiszpańskie.

Trochę historii…

Okazuje się, że historia współpracy hiszpańsko-chińskiej jest całkiem długa, a co ważniejsze – jest to współpraca bardzo owocna. Pierwsze firmy z Półwyspu Iberyjskiego (ALSA, SIEMENS GAMESA) pojawiły się w Państwie Środka ponad 30 lat temu. W następnych latach ich liczba sukcesywnie rosła. Obecnie hiszpańskie przedsiębiorstwa obecne są w zasadzie we wszystkich ważniejszych gałęziach gospodarczych, jak na przykład transport (wspomniana ALSA), telefonia komórkowa (TELEFÓNICA), czy hotelarstwo (MELIÁ) oraz wiele innych. Chiny są postrzegane jako ważny kierunek inwestycyjny także przez hiszpański rząd. W czerwcu 2019 r. pani minister ds. przemysłu, handlu i turystyki Reyes Maroto złożyła w tym kraju wizytę, której celem było właśnie zacieśnienie hiszpańsko-chińskiej wymiany gospodarczej.

Relacje gospodarcze z Hiszpanią stanowią istotny wycinek współpracy Chin z partnerami europejskimi, dlatego też warto przyjrzeć się im bliżej.

Hiszpańskie TOP 5 na chińskim rynku

  1. ALSA

Z pewnością ALSA może być uznana za firmę z tradycjami – została założona niemal 100 lat temu.

Obecnie świadczy usługi przewozowe nie tylko na terytorium Hiszpanii, lecz także w innych krajach europejskich (Portugalia, Niemcy i inne). W Państwie Środka obecna jest od 1984 roku i dlatego nazywana jest pionierem wśród hiszpańskich firm na tym rynku. Początkowo ALSA była korporacją taksówkarską w Shenzen, by następnie przekształcić się w firmę przewozową. Obecnie posiada ponad 500 destynacji w 18 chińskich prowincjach.

  1. TÉCNICAS REUNIDAS

TÉCNICAS REUNIDAS – firma petrochemiczna o zasięgu międzynarodowym – rozpoczęła inwestycje w Chinach w podobnym czasie, co ALSA. Już w 1988 roku podpisano umowę na budowę pierwszej fabryki w Fushun na północy Chin. W 2010 roku TÉCNICAS REUNIDAS otrzymały zlecenie na wykonanie terminala gazowego dla Guangdong Zhuhai Golden Bay LNG w wyniku wygranego konkursu organizowanego przez China Nacional Offshore Oil Corporation. Wartość całego przedsięwzięcia, w które zaangażowano wiele podmiotów, wyceniono na 200 milionów dolarów, w tym część dotyczącą hiszpańskiej firmy na około 140.

  1. BODEGAS TORRES

Hiszpańskie bodegas (hiszp. „bodega” – winiarnia) słyną na całym świecie z wysokiej jakości win. BODEGAS TORRES to marka z  tradycjami – jej początki sięgają 1870 roku. W Chinach obecna jest od 1997 roku, gdzie, mimo początkowych trudności i strat, zdobyła uznanie. Obecnie specjalizuje się w produkcji i sprzedaży win luksusowych, jak również w dystrybucji produktów nie tylko hiszpańskich, lecz także z całego świata.

  1. SIEMENS GAMESA

Firma obecna na rynku chińskim od 2005 roku. Zajmuje się energią odnawialną, a przede wszystkim produkcją turbin wiatrowych. GAMESA bardzo szybko osiągnęła sukces – w ciągu pierwszych pięciu lat otworzyła 5 centrów produkcyjnych. W tym roku zawarto już drugą umowę między tą hiszpańską firmą a chińską Xinjiang TBEA Group na produkcję i dostawę platform Siemens Gamesa 4.X, które mają stanowić nową generację systemów energii wiatrowej.

  1. GRUPO INDITEX

Hiszpański holding odzieżowy rozpoczął inwestycje w Chinach w 2004 roku. Najbardziej znaną marką jest niewątpliwie ZARA, której pierwszy sklep otwarto w Hong Kongu. W 2010 roku INDITEX posiadał już 84 sklepy na terytorium Chin (marki takie jak: ZARA, PULL&BEAR, Stradivarius, BERSHKA i inne), by w 2019 roku osiągnąć liczbę ponad 600 (w samym Pekinie – 57). Produkty doceniane są przez chińskich klientów za swoje zróżnicowanie, cenę, wygodę. Dlatego też Państwo Środka stanowi tak ważny punkt wśród 96 krajów, w których działa INDITEX.

Pozytywne prognozy

ALSA, TÉCNICAS REUNIDAS, BODEGAS TORRES, SIEMENS GAMESA i GRUPO INDITEX to największe podmioty hiszpańskie operujące na rynku chińskim, choć oczywiście niejedyne. Wielu mniejszym przedsiębiorstwom (łącznie firm hiszpańskich w Państwie Środka jest ponad 800) również udało się osiągnąć sukces i znaleźć swoją niszę. Ostatnie wydarzenia, takie jak wizyta przedstawicielki rządu, pokazują zaangażowanie Hiszpanii i chęć pomocy swoim przedsiębiorcom na terenie Azji. Biorąc to pod uwagę, a także spoglądając na dotychczasowe sukcesy, należy wyrazić pogląd, że prognozy dla hiszpańskich firm działających w Chinach są zdecydowanie pomyślne.

Autorka: Agata Grochowska, Lotus League