Polska policja i chińskie drony DJI

Komenda Główna Policji kupuje kolejne nowoczesne drony wyposażone w kamery termowizyjne oraz ultrazoom, które umożliwią prowadzenie poszukiwań czy obserwacji, w każdych warunkach. Przetarg wygrała chińska firma DJI, czyli jeden z największych dostawców dronów na świecie.

Czytaj więcej: Dron-ratownik w Singapurze

Policjanci otrzymać mają drony DJI Matrice 210 V2 oraz DJI Matrice 200v2. Modele te są wyposażone w kamery termowizyjne oraz ultrazoom, dzięki którym Policja może prowadzić zróżnicowane czynności, niezależnie od panujących warunków. 

Czytaj więcej: Polska Policja polubiła hybrydowe samochody

Matrice 210 V2 jest w stanie polecieć, na odległość ponad 4 km od operatora, przy zachowaniu pełnej łączności. Drony tego typu zachowują się stabilnie w zróżnicowanych warunkach, a czas lotu to ponad 25 minut z pełnym wyposażeniem. Aby zwiększyć bezpieczeństwo lotu, dron jest także wyposażony w spadochron. Seria dronów Matrice 200/210 została zaprojektowana do celów specjalistycznych.

Pod koniec 2017 r. Policja zaopatrzyła się w 9 zestawów profesjonalnych dronów serii Matrice 200. Łączna kwota ówczesnego zamówienia wynosiła około 1 000 000 zł. Swoje zakupy od kilku lat we własnym zakresie prowadzą też Komendy Wojewódzkie Policji i lokalne. Drony okazały się przez ten czas tak dużym wsparciem, że Komenda Główna Policji na koniec tego roku ogłosiła dwa przetargi na dostarczenie bezzałogowych platform i odpowiednie przeszkolenie 40 funkcjonariuszy. Ostatnio przetargi o łącznej wartości 5 677 779,20 zł wygrała firma Dilectro, czyli oficjalny dystrybutor firmy DJI w Polsce (jest to najwyższa do tej pory wydana kwotą na bezzałogowce przez Policję). Firma zaproponowała w sumie 18 dronów DJI Matrice 210v2 i 20 dronów DJI Matrice 200v2.

Czy zwiększy to także ilość mandatów?

Źródło:TVP3/dilectro

©ChinyTech.pl 2019