Liga C9 – naukowe zaplecze Chin

Rozmach prowadzonych w Chinach inwestycji oraz poziom wprowadzanych innowacji często stają się przedmiotem rozważań. Warto jednak zastanowić się, skąd biorą się osoby stojące za owymi projektami – kopalniami talentów są z pewnością uniwersytety, w Chinach zaś zwłaszcza te wchodzące w skład prestiżowej Ligi C9.  

Liga C9 to grupa dziewięciu najlepszych uniwersytetów w Chinach, która powstała w wyniku  działań rządowych mających na celu wsparcie rozwoju najlepszych szkół wyższych w kraju. Jej początki sięgają 1998 roku, kiedy to chińskie władze postawiły sobie jasno sprecyzowany cel: pomóc najbardziej obiecującym państwowym uczelniom osiągnąć (i utrzymać)  najwyższy światowy poziom. By spełnić ową ambicję, uruchomiono Projekt 985. Jego nazwa pochodzi od daty pierwszej zapowiedzi owego programu, czyli maja 1998 roku (czyli według chińskiego zapisu 98/5). Obchodzono wówczas setną rocznicę powstania Uniwersytetu Pekińskiego, jednej z najstarszych i najlepszych uczelni w Chinach. 

Założeniem Projektu 985 było jednak wsparcie nie dziewięciu, lecz trzydziestu dziewięciu szkół wyższych, które osiągają najlepsze wyniki. W 2011 podjęto decyzję o zamknięciu listy. Ważniejszą datą jest jednak rok 2009, kiedy to sformalizowano współpracę dziewięciu przodujących w rankingach uniwersytetów i przydzielono im specjalne fundusze, tym samym tworząc Ligę C9. O ile wymiana zasobów intelektualnych na specjalnych warunkach odgrywa w tej współpracy znaczącą rolę, o tyle przyznawane tej grupie przywileje finansowe zdają się kwestią najbardziej godną pozazdroszczenia. Okazuje się bowiem, że Liga otrzymuje aż 10% krajowego funduszu przeznaczonego na badania naukowe. 

W skład ,,chińskiej Ivy League” wchodzą zatem następujące uczelnie (kolejność miejsc zgodna z 2019 QS China Mainland University Rankings):

9. Instytut Technologii w Harbinie 

Choć w tegorocznych rankingach Instytut Technologii w Harbinie odnotował spadek na rzecz Uniwersytetu w Wuhan, uczelnia od wielu lat może się szczycić świetnymi wynikami, zwłaszcza w zakresie technologii. Z kolei osiągnięcia i rezultaty pracy przekładają się na szczególną protekcję ze strony Ministerstwa Edukacji, które już w 1954 roku określiło Instytut mianem jednej z sześciu kluczowych szkół wyższych w Chinach. Była to jednocześnie jedyna wyróżniona uczelnia niemieszcząca się w Pekinie. Instytut kształci obecnie około 53 tysiące studentów, w tym około 1150 studentów zagranicznych.

8. Uniwersytet  Jiaotong w Xi’an

XJTU powstało w 1956 na skutek przeniesienia części wydziałów Szanghajskiego Uniwersytetu Jiao Tong do Xi’an, miejscowości w centralnej części Chin. Uczelnia słynie z wybitnych osiągnięć w dziedzinie inżynierii, technologii, zarządzania oraz nauk przyrodniczych. Liczba studentów wynosi 40 tysięcy, a 3 tysiące z nich to studenci zagraniczni.

7. Uniwersytet Nanjing

Silną stroną kolejnej szkoły wyższej, zwanej w skrócie Nandą, są nauki przyrodnicze, a także język chiński i literatura chińska. Narodowa filologia w Nandzie jest uznawana za najlepszą w Chinach (ex aequo z analogicznym wydziałem na Uniwersytecie Pekińskim). Uczelnia kształci obecnie 36 tysięcy studentów, w tym 3300 studentów zagranicznych. 

6. Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong 

Nazwę Jiao Tong można przetłumaczyć jako ‘transport’ lub ‘komunikacja’, co odnosi się do początków uczelni. Ta renomowana szanghajska uczelnia została utworzona w 1896 roku przez Ministerstwo Poczty i Komunikacji późnej dynastii Qing. Status studenta owego uniwersytetu posiada około 40 tysięcy osób; spośród nich niecałe 3 tysiące to studenci zagraniczni. 

5. Uniwersytet Zhejiang

Zheda, jak potocznie określa się Uniwersytet Zhejiang, to kolejna szkoła wyższa założona pod koniec XIX wieku. Warto zwrócić uwagę na międzynarodowy charakter uczelni – studenci z innych państw stanowią około 13% społeczności studenckiej, liczącej aż 54 tysiące osób. Od kilku lat Zhčdŕ może pochwalić się największą liczbą publikacji naukowych oraz patentów spośród chińskich szkół wyższych.

4. Uniwersytet Nauki i Technologii

Ta nowoczesna szkoła wyższa działa pod kuratelą Chińskiej Akademii Nauk od początku swojego istnienia, to jest od 1958 roku, co czyni ją najmłodszym członkiem Ligi C9. U jej korzeni leżą zaawansowane badania naukowe i technologiczne, choć obecnie uczelnia rozwija się również w kierunku nauk humanistycznych, inżynierii i zarządzania. Opinię, jakoby Uniwersytet Nauki i Technologii kształcił naukową elitę kraju, zdaje się potwierdzać fakt, że w murach uczelni studiuje jedynie 15 tysięcy osób. Rokrocznie władze akceptują około 0,5% otrzymanych zgłoszeń. 

3. Uniwersytet Fudan

Podium otwiera jeden z najistotniejszych ośrodków akademickich dla chińskiej humanistyki, studiów medycznych oraz nauk przyrodniczych. Liczba studentów owej uczelni wynosi obecnie około 30 tysięcy, z czego aż 5 tysięcy przybyło zza granicy, by zdobywać wiedzę w słynnej szanghajskiej szkole wyższej. To kolejny uniwersytet z wyjątkowo wymagającym procesem rekrutacyjnym, który przechodzi pomyślnie jedynie 0,2% aplikantów.

2. Uniwersytet Pekiński

Uniwersytet Pekiński to wielokrotny lider w rankingach chińskich uczelni, który w tym roku odnotował spadek o jedną pozycję. Dyplom na uczelni, zwanej potocznie Beidą, otrzymali m.in. Mao Zedong i obecny premier Li Keqiang. Uniwersytet przyciąga zwłaszcza osoby, które planują karierę w biznesie lub administracji. Wśród około 50 tysięcy studentów znajduje się 7 tysięcy studentów z innych państw. Uniwersytet słynie również z niesamowitej lokalizacji – w jego okolicy znajduje się Pałac Letni.

1. Uniwersytet Tsinghua

Kampus uczelni prowadzącej w tegorocznym rankingu mieści się na terenie dawnych ogrodów cesarskich dynastii Qing w północno-zachodnim Pekinie. Uczy się tam około 48 tysięcy studentów, w tym 3 tysiące studentów zagranicznych. Wśród absolwentów tego uniwersytetu (a dokładniej tamtejszego Wydziału Budownictwa Wodnego) znajduje się Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej. Nie jest to jednak jedyny polityk wysokiej rangi, który studiował na tej sławnej uczelni. Okazuje się, że absolwenci Tsinghua stanowią tak liczną grupę wewnątrz Komunistycznej Partii Chin, że nieformalnie mówi się o tzw. klice Tsinghua. 

Artykuł powstał w ramach współpracy ChinyTech.pl i Lotus League – inicjatywy powołanej przez studentów i absolwentów czołowych uczelni europejskich oraz azjatyckich, której celem jest stworzenie dogodnej przestrzeni do efektywnego współdziałania na płaszczyźnie akademickiej i biznesowej obu regionów. Serdecznie zapraszamy do lektury artykułów, które pojawiają się na portalu ChinyTech.pl. W przypadku pytań dotyczących niniejszego artykułu lub woli zaangażowania się w działalność którejś z organizacji prosimy o kontakt z autorem albo mailowo (ll@lotus-league.com i kontakt@chinytech.pl).

Autorka: Adrianna Jagodzińska

Redakcja: Agata Grochowska, Lotus League