Chińska Technologia Bieżni VR  dociera do Polski

Współczesne Chiny od dawna fascynują już swoja innowacyjnością i prawdziwym wizjonerstwem w zakresie nowoczesnych technologii. Z wyjątkiem gigantów technologicznych takich jak Huawei, czy Xiaomi, nieczęsto zdarza się jednak, by chińskie rozwiązania błyskawicznie odnalazły drogę na polski rynek. Ale czy na pewno?

Okazuje się, iż nowym wyjątkiem od tej reguły jest branża wirtualnej rzeczywistości. A wszystko za sprawą polskiej firmy technologicznej i zarazem jednego z największych dystrybutorów sprzętu IT na Podlasiu – Hitech Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K. (Hitech)

W przeciągu zaledwie kilku miesięcy Hitech wszedł we współpracę z dwoma wiodącymi producentami sprzętu VR w Państwie Środka. Mowa tu o oficjalnym przedstawicielstwie i dystrybucji gogli Pimax oraz bieżni wielokierunkowych KAT VR.

Z uwagi na stosunkowo oczywiste zastosowanie tych pierwszych oraz bezpośredni kontakt ze specjalistą do spraw zachodniego rynku (i polską wtyczką w chińskiej firmie, której udało nam się zadać kilka pytań) z KAT VR, skupmy się na technologii bieżni wielokierunkowych.

ChinyTech.pl: Przede wszystkim, co to takiego i jak wpływa na doznawanie świata wirtualnego?

KAT VR: Bieżnie wielokierunkowe, czy też ODT (z ang. Omni-Directional Treadmill) to rozwiązanie, które przenosi użytkownika na zupełnie nowy poziom imersji. Mowa tu o różnicy jak pomiędzy czarno-białym kinem niemym a współczesnymi produkcjami 3D, czy grami komputerowymi opartymi o rzut izometryczny a nadchodzącym Cyberpunkiem.

Zastosowanie ODT nie tylko przenosi do gry lub symulacji treningowej rodem z Matrixa całe ciało gracza, pozwalając na swobodne poruszanie się w dowolnym kierunku na własnych nogach, ale także uwalnia ręce od kontroli wirtualnego ciała i pozwala na bardziej dokładne interakcje manualne w świecie gry.

Co z kompatybilnością? Czy istnieje lista tytułów, w których można używać bieżni KAT VR?

Najnowszy model, KAT Walk mini, pozwala na uruchomienie każdej VRowej gry i symulacji, której silnik zezwala na swobodne poruszanie się po zaprojektowanym świecie tak jak przy pomocy touchpada czy drążka kontrolera. Przykłady kompatybilnych gier to Skyrim VR, Fallout 4 VR, Doom VFR, No Man’s Sky Beyond i wiele innych. Oferujemy również szereg gier bezpośrednio zintegrowanych z naszą technologią i dedykowanych centrom gier.

A jak wygląda zastosowanie bieżni KAT VR poza gamingiem?

W wirtualnej rzeczywistości ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dysponując pełną swobodą ruchu możemy przeprowadzić realistyczne i bezpieczne szkolenie dla służby pożarniczej, policji, wojska czy przedstawicieli dowolnego innego zawodu, który wymaga doświadczenia i wiedzy praktycznej. Możemy odwiedzić odlegle zakątki świata dzięki błyskawicznie rozwijającej się turystyce VR, a nawet prowadzić skuteczną terapię pomagającą wyjść z traumy i fobii oraz poradzić sobie z zaburzeniami sensorycznymi. W wirtualnej rzeczywistości nie ma żadnych granic. A jeśli jakieś są, dzięki technologii ODT możemy bezpiecznie pokonać je na własnych nogach.

Jak KAT VR postrzega swoje nowe partnerstwo z Hitech?

Wejście na Polski rynek bardzo cieszy. Do tej pory bieżnie KAT Walk mini osiągnęły już ogromny sukces na rynku Amerykańskim, Francuskim, Koreańskim, a także u naszych sąsiadów – w Niemczech, Czechach, na Słowacji i w Rosji. Wejście na tak dynamicznie rozwijający się rynek Polski traktowaliśmy więc do pewnego stopnia jako kwestię czasu.

Bardzo jesteśmy natomiast zadowoleni z nawiązania współpracy z Hitech i ciężko wyobrazić nam sobie lepszego partnera na polskim rynku. Jesteśmy przekonani, że wieloletnie doświadczenie, doskonała znajomość branży IT i świetne perspektywy rozwoju rynku VR w Polsce zostaną przez Hitech przekute w błyskawiczny sukces.

Jakie plany dotyczące współpracy z Chinami i dystrybucji bieżni VR ma sam Hitech?

Z naszej strony jest to zupełnie nowy segment działalności, jednak poznając powoli całą społeczność skupioną wokół VR w Polsce jesteśmy pod nieustającym wrażeniem tego co dzieje się w jej obrębie. Nasza diagnoza sprowadziła się w zasadzie do tego, że naszym rodakom brakuje dystrybutora, który weźmie na siebie zadanie upowszechnienia tych technologii. I w tej właśnie roli się widzimy. Jak wspomniał nasz przedmówca z KATVR, możliwości zastosowania bieżni są ogromne i bynajmniej nie ograniczają się tylko do segmentu rozrywkowego. Nakłada to na nas ogromną odpowiedzialność, by z jednej strony upowszechniać jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie konstrukcji, a z drugiej zapewnić wsparcie wszystkim tym, którzy zdecydują się na zastosowanie bieżni do realizacji własnych celów. Chcemy, by proces wdrożenia i aklimatyzacji przebiegał możliwie bezproblemowo i mamy przygotowane rozwiązania, by tak właśnie było.

 

Gratulujemy odważnych decyzji i życzymy sukcesów w podboju europejskiego rynku! Mamy nadzieję, że będziemy mieli więcej okazji do dzielenia się takimi dobrymi informacjami z Czytelnikami.

©ChinyTech.pl 2019