Zhoushan Green Petrochemical Base: byliśmy tam #video

Zhoushan Green Petrochemical Base to nowy projekt rafinerii i petrochemii, rozwijany na wyspie Zhoushan w prowincji Zhejiang w Chinach. Jest to pierwszy prywatny projekt petrochemiczny, który ma stać się największym tego typu kompleksem na świecie. Byliśmy tam, a poniżej zamieszczamy dla was dwa krótkie filmy, które zrobiliśmy z 80 metrowej wieży.

A teraz trochę o samym projekcie. Jednak ostrzegamy, artykuł ten jest dla osób, które związane są z branżą, tak więc niektóre zagadnienia mogą brzmieć niepokojąco! Zachęcamy was jednak do obejrzenia naszego filmu, ponieważ widok jest niesamowity.

Koszt tego dwufazowego projektu szacuje się na 28,8 mld USD (jest ciągle w budowie). Oczekuje się, że każda faza przerobi 20 milionów ton rocznie (Mtpa) ropy naftowej i wyprodukuje 1,4 Mt etylenu i 5,2 Mt aromatów.

Sam projekt tworzony jest przez Zhejiang Petroleum and Chemical, spółkę komandytową pomiędzy Rongsheng Petrochemicals, Juhua Group, Zhejiang Tongkun Holding Group i Zhoushan Marine Comprehensive Development Investment. Co ciekawe, Saudi Aramco także nabył udział w projekcie.

Lokalizacja projektu – wyspa Zhoushan

Kompleks petrochemiczny Zhoushan powstaje w jednym z siedmiu nowych dużych obiektów przemysłowych tworzonych na wyspie Zhoushan. Projekt Zhoushan Green Petrochemical Base będzie obejmował terminal ropy naftowej, oddzielne jednostki technologiczne do rafinacji ropy naftowej i produkcji petrochemicznej, zbiorniki magazynowe oraz instalacje transportowe i serwisowe.

400 000 baryłek, dwie fabryki etylenu, a także jednostka odwodornienia oleflex-propanu, która będzie produkować 600 000 ton propylenu klasy polimerowej. W kompleksie będzie również znajdować się jednostka hydrokrakingu oleju napędowego o mocy 3,5 ttpa, która będzie składała się z dwóch reaktorów o nazwach 1135-R-0102 i 1135-R-010 (oba reaktory zostały zainstalowane w maju 2018 r).

Rozproszony system sterowania Experion (firmy Honeywell) będzie używany do sterowania rafinacyjnymi i petrochemicznymi procesami produkcyjnymi. System ma zapewnić szybszy i łatwy w użyciu interfejs operatora do sterowania procesem, systemów bezpieczeństwa i oprogramowania automatyki w ramach jednej platformy architektonicznej.

Szczegóły produktów i technologii

Zintegrowany projekt rafinerii i petrochemii pozwoli na wytworzenie ponad 20 produktów petrochemicznych, takich jak benzyna, olej napędowy, węgiel odrzutowy, paraksylen, wysokiej klasy poliolefina i poliwęglan (przy użyciu technologii firmy Honeywell). Druga faza projektu podwoi zdolności przetwórcze zakładu do 40 Mtpa.

Tech.kontrahenci

Honeywell, jest dostawcą głównej technologii wykorzystywanej do przetwarzania, modernizacji, systemu automatyzacji i innego kluczowego wyposażenia projektu.

Yokogawa China, spółka zależna Yokogawa Electric Corporation, otrzymała kontrakt na 190 chromatografów gazowych Yokogawa GC8000 na pierwszą fazę działalności.

Firma Eni, otrzymała kontrakt na budowę dwóch linii rafinacyjnych, a Hangzhou Hangyang zaprojektował i wyprodukował chłodnię w instalacji separacji powietrza.

Wison Engineering Services, jest dostawcą pieców do krakowania przy produkcji etylenu.

Sinopec, odpowiedzialny jest za sprzęt do podnoszenia i transportu. Sinopec Luoyang Engineering zaprojektował wieżę dekompresyjną, która została wyprodukowana przez CSSC Shenghui Equipment.

LyondellBasell z kolej, dostarcza technologię procesu Spherizone wraz z dwiema polietylenami o niskiej gęstości.

©ChinyTech.pl 2019