Robo-policjanci chińskiej drogówki

Polska Policja w ostatnim czasie zainwestowała w całą serię dronów do kontroli z powietrza. Chińska Policja idzie o krok dalej i w ostatnim czasie mocno inwestuje w autonomiczne roboty i pojazdy, które mają za zadanie pomóc w codziennej pracy policjantom na ulicach i chodnikach. I tak jeśli podczas Waszej kolejnej podróży do Chin odwiedzicie np. Szanghaj, to zapewne będziecie mieli okazję spotkać nową ,niezwykłą atrakcję turystyczną, choć atrakcją turystyczną w zamyśle w ogóle miała nie być!

Otóż na głównym deptaku Szanghaju, czyli Nanjing Road, całkiem niedawno rozpoczął swoją służbę dość niezwykły policjant. Jest to wyposażony w najnowocześniejszą technologię robot samojezdny, który patroluje najpopularniejszą wśród turystów ulicę w centrum miasta. Z wyglądu przypomina dobrze wszystkim znanego robota Wall-e i podobnie jak bohater filmu, ma zająć się pomocą policji w czynieniu dobra  (filmowa postać miała posprzątać i przygotować Ziemię po globalnej katastrofie).

Robot posiada kamery o wysokiej rozdzielczości nagrywające obraz w 360 stopniach i dzięki technologii 5G w czasie rzeczywistym przesyła go do stacjonarnego posterunku policji, gdzie jego analizą zajmują się „ludzcy” policjanci.

Robot ma wbudowany system rozpoznawania twarzy, który ma być używany do walki z przestępcami. W chwili obecnej głównym zadaniem nowoczesnego policjanta jest przypominanie przechodniom o zachowaniu ostrożności w miejscach publicznych poprzez odtwarzanie dźwięku ostrzegawczego. Docelowo, w przypadku zagrożenia, technologia 5G ma umożliwiać bezpośrednie połączenie wideo z policjantami na służbie, tak aby mogli szybko i skutecznie zlokalizować zagrożenie i pomóc uczestnikom niebezpiecznych wypadków.

Autonomiczny robot może pełnić służbę 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. 

Warto dodać, że nie jest to pierwszy mundurowy robot w Państwie Środka. W innych prowincjach działają już podobne autonomiczne roboty. Na przykład w mieście Handan w prowincji Hebei na drogach możemy spotkać podobne urządzenie pilnujące przestrzegania przez kierowców zasad ruchu drogowego. W momencie popełnienia wykroczenia drogowego, robot od razu dokumentuje całą sytuację i przesyła informacje do centrali. W chwili obecnej na drogach w prowincji Hebei, można spotkać trzy typy autonomicznych pojazdów policyjnych: pojazdy patrolowe, pojazdy zarządzające ruchem ulicznym i pojazdy ostrzegające przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

Ruchomy policajnt 

Jadąc autostradą na pekińskie lotnisko Beijing International Capital Airport, mamy obecnie dużą szansę na spotkanie policyjnej skrzynki poruszającej się wzdłuż jezdni na pobocznych barierach energochłonnych. Zadaniem takich skrzynek jest monitorowanie sytuacji na pasie awaryjnym, który na tej drodze bardzo często jest używany (zwłaszcza w pobliżu zjazdu z autostrady) jako parking. Pomimo tego, że autonomiczne urządzenie ma dość ograniczone możliwości ruchowe ponieważ może przemieszczać się jedynie wzdłuż jezdni, to jest ono bardzo efektywne i bardzo skutecznie radzi sobie z problemem aut zalegających na poboczu autostrady. Dzięki autonomicznemu policjantowi można w prosty sposób monitorować sytuację na jezdni przez 24h bez obecności ludzkiego policjanta – zdjęcia z ewentualnymi numerami rejestracyjnymi samochodów są przesłane do centrali, gdzie zostają poddane ocenie i opisowi.

Autonomiczna policja na drogach

W ostatnim czasie firma Aimo Group z miasta Chongqing stworzyła pierwszą kompleksową platformę do testów przestrzeni miejskich – Love City.  Dzięki tej platformie, jeszcze przed oficjalną premierą i zastosowaniem w życiu codziennym policyjnych pojazdów autonomicznych, możliwe jest odbywanie jazd testowych bezzałogowego pojazdu – AIMO Car – w celach poprawy bezpieczeństwa, symulacji pracy, wyznaczenia standardów i obszaru działań. Odwiedzając Chongqing być może będziemy mieli okazję spotkać AIMO Car podczas testów.

Na niedawnej konferencji prasowej Aimo Group zaprezentowała również pierwsze rzeczywiste wyniki pracy operacyjnego, bezzałogowego samochodu patrolowego AIMO i wydają się one bardzo obiecujące. Bezzałogowy radiowóz patrolowy AIMO składa się m. in. z modułu samodzielnego prowadzenia L4, nowego modułu zarządzania energią i układu kierowniczego V2X. Radiowóz policyjny AIMO może bezproblemowo odbywać 24 godzinne patrole przez 7 dni w tygodniu, dzięki łatwemu i szybkiemu ładowaniu pojazd można naładować po rozładowaniu akumulatorów. Alarmy uruchamiane są jednym przyciskiem i bezpośrednio wysyłane do posterunku stacjonarnego poprzez sygnał sieci 5G, pojazd posiada również funkcję rozpoznawania twarzy i tablic rejestracyjnych. Radiowóz w inteligentny sposób podejmuje decyzje na podstawie uczenia maszynowego oraz autonomicznie odpowiada za bezpieczeństwo ruchu drogowego podczas swojej służby. Według producentów, dzięki tym zaawansowanym możliwościom jest on w stanie całkowicie samodzielnie patrolować zarówno chodniki, jak i zatłoczone ulice.  Zobaczcie jak wygląda radiowóz AIMO:

Robo-policjanci w Szanghaju, Handanie, Pekinie i innych miastach Chin jak dotąd spotykają się z dużym zainteresowaniem turystów, którzy upatrzyli sobie w nich atrakcje turystyczne i chętnie robią sobie z nimi zdjęcia. A Wy jakbyście zareagowali widząc podobne urządzenie na polskich ulicach czy deptakach?

©ChinyTech.pl 2019