Technologia 5G – inwestycja w innowację czy posunięcie polityczne?

Dominacja Chin w zakresie technologii 5G to obecnie żywo komentowany temat na arenie międzynarodowej. Szacuje się, że w latach 2020-2030 inwestycje Państwa Środka w tym obszarze wyniosą nawet 411 mld USD, a trzech największych graczy na rynku telekomunikacji (China Mobile, Unicom i China Telecom) osiągnie zyski przekraczające 1,1 bln USD. Taka sytuacja sprawi, że firmy te staną się niekwestionowanymi liderami, a cały chiński rynek telekomunikacyjny zdecydowanie zyska na znaczeniu. Jakie będą konsekwencje rozwoju technologii 5G w skali mikro – dla każdego z nas – oraz w skali makro – na arenie międzynarodowej? I co tak naprawdę oznacza ten popularny ostatnio skrót “5G”?

Czym właściwie jest 5G?

Technologia mobilna piątej generacji, czyli w skrócie 5G, to nowy standard przesyłu danych w sieci komórkowej. Szacuje się, że prędkość przesyłu przy jej wdrożeniu osiągnie nawet 100Gb/s (dla porównania, w obecnym systemie LTE wynosi ona średnio 300Mb/s). W praktyce oznacza to zniesienie wszelkich barier w dostępie do internetu, co przyczyni się do upowszechnienia nowoczesnych systemów zarządzania domem czy zdalnego kierowania ruchem drogowym. Ponadto, technologia 5G pozwoli rozwinąć stopień zaawansowania podstawowych sprzętów AGD i RTV, umożliwiając wprowadzenie niedostępnych wcześniej rozwiązań i funkcji. Dlatego też jej rozwój wpłynie nie tylko na producentów telefonów komórkowych, ale także tych wytwarzających urządzenia domowe i biurowe.

Rozwój technologii 5G ma więc szansę zrewolucjonizować nasze codzienne życie. Historia pokazuje, że każdy wielki wynalazek (a niewątpliwie 5G do tego miana pretenduje) powodował pojawienie się  kolejnych innowacji i to w wielu obszarach. W przypadku 5G chodzi więc nie tylko o rozwój prędkości przesyłu danych, ale także o cały szereg wynalazków, udogodnień i aplikacji. Oprócz wskazywanych już wcześniej sprzętów gospodarstwa domowego czy telekomunikacji, warto zwrócić uwagę na zastosowanie 5G w medycynie. Na przykład, podczas ostatniego Dnia Innowacji Huawei zaprezentowano kompleksowy system opieki i ratownictwa medycznego, składający się z dronów, ambulansów i aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję. Technologia mobilna piątej generacji nie jest więc futurystycznym pomysłem zarezerwowanym dla naukowców czy wizjonerów. Już niedługo może się ona stać narzędziem, którym posługiwać się będziemy codziennie.

5G – element światowej polityki

Technologia 5G odgrywa także ważną rolę na arenie międzynarodowej. Jej dynamicznie postępujący rozwój sprawił, że zaczęto kwestionować hegemonię Stanów Zjednoczonych, które do tej pory wyznaczały trendy w obszarze odkryć naukowych. Można w związku z tym wysunąć hipotezę, że nadchodzi nowa era w porządku światowym, dotycząca nie tylko technologii, ale także, a może przede wszystkim, polityki. Niektórzy spekulują, że właśnie ta wizja współdzielenia pozycji lidera stała się powodem wprowadzenia przez gabinet Donalda Trumpa tak głośnych ostatnio sankcji na handel z Chinami, czy też przedstawienia zarzutów firmie Huawei, będącej jedną z największych firm wdrażających nowy standard przesyłu.

Jak obecnie wspiera się 5G

Zarówno Chiny, jak i Stany Zjednoczone rozpoczęły badania nad możliwościami wykorzystania nowej technologii w celach militarnych, co tłumaczyłoby zaangażowanie rządów w jej rozwój i szereg ulg dla firm odpowiedzialnych za jej wdrażanie. Pekin już teraz zapewnia firmom pasma zgodne ze standardem 5G niemal za darmo.  Dodatkowo, chińscy operatorzy mogą liczyć na dużo niższe koszty budowy stacji bazowych niż ich konkurenci w innych krajach. Szacuje się, że wydatki te są w Chinach o połowę niższe niż w innych krajach, w tym także w Stanach Zjednoczonych (dla porównania –  odpowiednio 30 i 65 tysięcy dolarów w USA).

Dynamiczny rozwój technologii piątej generacji, a przede wszystkim wspomniane działania USA oraz Chin sprawiają, że 5G coraz częściej traktowana jest raczej jako karta polityczna niż przełomowa technologia sama w sobie. Warto zauważyć, że od lat w opinii publicznej produkty „made in China” kojarzone były z wątpliwą jakością i naśladownictwem znanych dobrze pierwowzorów najczęściej pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Wykorzystanie cudzej własności intelektualnej jest jednak zjawiskiem coraz rzadszym. Co roku na rynku chińskim powstają nowe produkty wykorzystujące wyższą technologię, które nie są już prostą kopią, a raczej udoskonaloną wersją wzbogaconą o nieznane wcześniej funkcje. Rynek chińskiej technologii jest więc coraz bardziej niezależny od innych graczy, co niewątpliwie stanowi jeden z wielkich celów rozwojowych partii Chińskiej Republiki Ludowej.

Przyszłość technologii 5G

Jak wobec tego potoczą się losy technologii 5G? Nie wiemy. Może się jednak okazać, że temat ten stanie się elementem rozgrywki politycznej, co znacznie opóźni jego wdrażanie i rozwój. Nie byłby to pierwszy raz w historii  przełomowych innowacji, chociaż prawdą jest również, że największy postęp w sektorze nowych technologii często miał miejsce w czasach rywalizacji, czego przykładem może być chociażby Zimna Wojna. Dużo zależy więc od tego, czy  Stany Zjednoczone potraktują nową sytuację jako wyzwanie i motywację do rozwoju własnej sieci 5G, czy też dołożą wszelkich starań, by zablokować jej postępy w innych krajach. Jak na takie działania odpowiedziałyby Chiny? Możliwe, że dowiemy się już wkrótce…

Autor: Michalina Milczarczyk, Lotus League

Redakcja: Agata Grochowska, Lotus League

Artykuł powstał w ramach współpracy ChinyTech.pl i Lotus League – inicjatywy powołanej przez studentów i absolwentów czołowych uczelni europejskich oraz azjatyckich, której celem jest stworzenie dogodnej przestrzeni do efektywnego współdziałania na płaszczyźnie akademickiej i biznesowej obu regionów. Serdecznie zapraszamy do lektury artykułów, które będą pojawiały na portalu ChinyTech.plW przypadku pytań dotyczących niniejszego artykułu lub woli zaangażowania się w działalność Lotus League prosimy o kontakt z autorem (poprzez LinkedIn) albo mailowo.