Nowoczesna farma świń – rozpoznawanie pysków

Na pierwszy rzuty oka ten nowoczesny program pilotażowy chów świń, może wydawać się szaleństwem, ale jeżeli trochę bardziej zgłębimy “świński” temat, to być może zmienimy zdanie.

Chińskie firmy technologiczne (np. Yingzi Technology, JD.com) zaczynają tworzyć bazy danych świń (pyski, szczeciny, oczy i uszy). A jaki jest tego cel? Chyba wszyscy słyszeliśmy o ASF (afrykański pomór świń), i właśnie ta choroba stała się jednym z tech.powodów. W związku z wirusem, który dotknał prosiaki w Chinach, firmy od pewnego czasu starają się wdrożyć rozpoznawanie twarzy oraz “głosu” świń. Ma to zabezpieczyć i zapewnić dodatkową kotrolę rozprzestrzeniania się wirusa ASF czy identyfikacje innych chorób świń (obecnie kilka dużych gospodarstw korzysta z tych systemów). Jeżeli chodzi o rozpoznanie głosu, program potrafi wykryć świnie z kaszlem (Alibaba prowadzi zaawansowane badania nad rozwojem tej technologii) czy innymi podejrzanymi objawami. Dodatkowo na farmie roboty pomagają dozować odpowiednią ilość paszy (system JD.com wykorzystuje roboty do karmienia świń odpowiednią ilością pokarmu zgodnie ze stadium wzrostu zwierząt).

Cyfrowa rewolucja przekształciła Państwo Środka w kraj, w którym niemal wszystkie codzienne usługi można zamówić korzystając przy tym ze smartfona. Rozpoznanie twarzy zostało wprowadzone w hotelach, w sklepach, na niektórych stacjach kolejowych, w wejściowych brakamch do uniwerystetu (link do artykułu), czy chociażby w głośnym ostatnio systemie oceny obywateli (Social Credit System).

To jednak nie wszystko, ponieważ przyszła kolej na świnki. Jednak wielu chińskich hodowców trzody chlewnej jest sceptycznie nastawionych do programu pilotażowego i nie zamierzają sami inwestować w tą technologie (na dzień dzisiejszy podobne systemy są po prostu drogie). Należy pamiętać, że pięcioletni plan gospodarczy wymaga zwiększonego wykorzystania robotyki i technologii sieciowych w małych i dużych gospodarstwach. Rząd systematycznie stara się promować inteligentne rolnictwo i zastosowanie technologii informacyjnej na wsi.

*Chiny nadal są największym na świecie hodowca trzody chlewnej.

©ChinyTech.pl 2019