ChinyTech.pl na China International Digital Economy Expo 2019.

W mieście Shijiazhuang, prowincja Hebei w północnych Chinach, 11-13 października odbyły się Międzynarodowe Targi Gospodarki Cyfrowej (China International Digital Economy Expo, CIDEE), na które została zaproszona nasza redakcja. Jest to jedyne takie forum w Chinach poświęcone gospodarce cyfrowej.

Jest to ciekawa platforma współpracy promowania produkcji cyfrowej, analizy i aplikacji danych oraz miejsce na dyskusję na tematy przepisów regulujących rozwój gospodarki cyfrowej. Spotkanie organizowane jest przez chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych oraz samorząd prowincji Hebei.

Na serię forów przybyło ponad 500 chińskich i zagranicznych przedsiębiorstw, prawie 200 gości specjalnych (np. ekonomista Edward C. Prescott – laureat nagrody Nobla), ponad 150 liderów branży i 80 ekspertów z ponad 20 krajów. Wydarzenie promowało także rozwój olbrzymiej inicjatywy trójkąta gospodarczego miast Pekin-Tianjin-Hebei (tak zwany Jing-Jin-Ji), nową generację technologii informatycznych, inteligentną produkcję i inteligentne społeczeństwo, 5G, big data, programy ze sztuczną inteligencją i przetwarzanie danych w chmurze. Przedstawiono również plan Nowego Obszaru Xiongan (Xiong’an New Area) w prowincji Hebei – czyli Chińskiego Centrum Technologicznego. Obszar ten został założony w kwietniu 2017 r. (ok. 100 km na południowy- zachód od Pekinu) i jego głównym zadaniem jest pełnienie centrum rozwoju wspomnianego trójkąta gospodarczego miast Pekin-Tianjin-Hebei. Dodatkowo, niektóre przedsiębiorstwa i agencje rzadowe oraz instytucje badawczo-rozwojowe zobowiązały się przenieść swoje siedziby w to miejsce.

Wydarzenie stanowi dodatkową okazję do zaprezentowania swojej firmy i ekspansji na rynek chiński. CIDEE to także miejsce do podpisywania projektów współpracy pomiędzy podmiotami. Oprócz serii forów, mogliśmy uczestniczyć w targach, na których zaprezentowano najnowszych osiągnięcia naukowe i technologiczne. Targi odwiedziło ponad 200,000 osób.

Warto dodać, że w 2018 r. chińska gospodarka cyfrowa osiągnęła około 4,4 biliona USD, co stanowi 34,8% PKB kraju i przyczynia się do 67,9% wzrostu PKB (na podstawie danych z 2018 r., z chińskiej Akademii Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych).

*Samorząd Hebei ma obecnie za zadanie zbudowanie Xiong’an New Area i przygotowanie się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 (zawody odbędą się w Pekinie i w miastach w sąsiedniej prowincji Hebei).

©ChinyTech.pl 2019