W Polsce powstanie jedna z największych elektrowni solarnych w Europie

Polski fundusz inwestycyjny NeoInvestments (Spółka Energia Przykona) i China Sinology Electric Engineering (CSEE) ogłosili plan budowy elektrowni solarnej o mocy 600 MW (projekt ma powstać do 2021 r.). Zaznaczmy, że będzie to jedna z nawiększych elektrowni fotowoltanicznych w Europie. Realizację tego ogromnego projektu wspiera również Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Projekt elektrowni to kolejny krok w kierunku realizacji przez Polskę celów związanych ze wzrostem udziału odnawialnych źródeł energii, a także rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, w której fotowoltaika odgrywa jedną z głównych ról. Co ciekawe, polski fundusz zbuduje farmę solarną o mocy 600 MW (będzie generował około 630 GWh rocznie) na dawnych terenach wydobywczych w województwie wielkopolskim. Działalność wydobywcza w tym miejscu spowodowała znaczne ograniczenie wód gruntowych, a elektrownia będzie blisko sieci przesyłowej. 

„Jest to najlepszy sposób wykorzystania potencjału tego obszaru, zapewniający liczne korzyści zarówno pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym” – zaznaczyli inwestorzy w komunikacie prasowym. Pierwszy etap inwestycji, o mocy 200 MW, ma powstać do końca przyszłego roku na 320 hektarach – zapowiedział Jacek Rusiecki z Energia Przykona. Pierwsze dwa etapy projektów mają już pozytywną decyzję środowiskową. Zawarcie umowy o przyłączeniu instalacji do sieci elektroenergetycznej dla pierwszych dwóch etapów planowane jest na październik 2019 r. Deweloper spodziewa się uzyskać pozwolenie na budowę pierwszych dwóch etapów na początku 2020 r.

„Polska i Europa muszą wytwarzać coraz więcej energii ze źródeł odnawialnych, aby ograniczać emisję CO2. Elektrownie korzystające z energii słonecznej są ważnym elementem systemu energetycznego. Jak mało które sposoby wytwarzania prądu odpowiadają na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Farma fotowoltaiczna produkuje czystą energię. W okresie letnim może wytwarzać jej więcej, odciążając elektrownie konwencjonalne. Te ostatnie mogą dzięki temu ograniczyć zużycie wody, potrzebnej do chłodzenia instalacji. Z symbiozy różnych technologii wytwarzania energii korzysta cały system i środowisko” – Jacek Rusiecki z Energii Przykona

W projekt zaagażowany jest także szwajcarski fundusz Strategic Swiss Partners AG z siedzibą w Zurichu. Chińska firma będzie odpowiedzialna za budowę i dostarczenie technologii. Warto dodać, że jest to znany i ceniony gracz w tej branży.

Inwestycja o mocy 600 MW będzie odpowiadać za produkcję około 3% energii wytwarzanej z OZE w Polsce. Szacunkowo inwestycja da pracę 120 osobom przy budowie, a w trakcie użytkowania będzie to kilkanaście osób.

*Warto zaznaczyć, że państwowy producent miedzi KGHM i grupa energetyczna PGE zapowiedziały, że zainwestują w „projekty solarne”, które do 2023 r. mogą osiągnąć moc nawet 500 MW. Według materiałów prasowych „projekty fotowoltaiczne mają być realizowane przez PGE i KGHM w formule joint venture obejmującej rozwój, budowę i eksploatację elektrowni”.

©ChinyTech.pl 2019