Silniki Toyoty powstaną w Jelczu – Laskowicach

Zakład Toyoty w Jelczu-Laskowicach rozpoczyna produkcję najnowszej generacji silników. Benzynowe jednostki o pojemności 2.0 litra z Dolnego Śląska trafią do montowni Toyoty na całym świecie. W oficjalnej prezentacji uczestniczył marszałek Cezary Przybylski.

Dzięki tej inwestycji polskie zakłady Toyoty stają się kluczowym ośrodkiem produkcji komponentów dla niskoemisyjnych hybrydowych układów napędowych w Europie.

– Ostatnie lata to dynamiczny rozwój gospodarczy Dolnego Śląska, a tym samym powstanie tysięcy nowych miejsc pracy. Nie byłoby to możliwe gdyby nie ogromny potencjał naszego regionu. Mam tu na myśli nie tylko dobre warunki do prowadzenia biznesu, ale także świetnie wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Cieszę się, że z wiedzy naszych fachowców korzystają takie marki jak Toyota. Ta współpraca przynosi wiele korzyści zarówno regionowi, jak i jego mieszkańcom – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Czytaj więcej: Japończycy w Polsce: Toyota, Hybryda i Wałbrzych

Innowacyjny silnik charakteryzuje się podwyższoną pojemnością, dużą sprawnością cieplną i efektywną pracą w niższych temperaturach. W efekcie elektryczny pojazd hybrydowy osiąga rewelacyjnie niskie emisje tlenków azotu na poziomie 10% wymagań normy EURO 6. Dzięki tej inwestycji, razem z obecnie realizowanymi projektami, poziom inwestycji w Toyota Motor Manufacturing Poland wzrośnie do blisko 5 miliardów złotych.

Czytaj więcej: Polska Policja polubiła hybrydowe samochody

Sprzedaż pojazdów hybrydowych Toyoty Motor Europe systematycznie rośnie – osiągając 52% całkowitej sprzedaży w pierwszej połowie tego roku. Fabryka w Jelczu-Laskowicach na dziś zatrudnia ok 1000 osób i stale prowadzi rekrutację nowych pracowników. Toyota szuka głównie pracowników utrzymania ruchu – techników oraz pracowników produkcji do działów odlewni, obróbki, montażu, logistyki oraz do działu jakości.

Najnowsza generacja silników benzynowych o pojemności 2.0 l. trafi do montowni Toyoty na całym świecie. Dynamiczny rozwój gospodarczy Dolnego Śląska w ostatnich latach to dla mieszkańców regionu tysiące nowych miejsc pracy. Bez dobrych warunków do prowadzenia biznesu oraz wykwalifikowanej kadry pracowniczej na Dolnym Śląsku nie byłoby to możliwe. To, że z wiedzy naszych fachowców korzystają takie marki jak Toyota, przynosi wiele korzyści zarówno regionowi, jak i jego mieszkańcom. Fabryka w Jelczu-Laskowicach na dziś zatrudnia ok. 1000 osób. W związku z produkcją nowych silników zakład prowadzi działania rekrutacyjne zmierzające do zatrudnienia dodatkowo 200 pracowników – głównie utrzymania ruchu – techników oraz pracowników produkcji do działów odlewni, obróbki, montażu, logistyki oraz do działu jakości.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego