Polska aplikacja jakości powietrza

Aplikacja stworzona przez polskich studentów podnosi świadomość na temat zanieczyszczenia powietrza i jest obecnie używana w naprawdę wielu miejscach na świecie. Aplikacja Airly została opracowana w 2016 r., kiedy studenci przygotowywali się do maratonu i szukali obszarów z najczystszym powietrzem dla swoich treningów.

„Nasz kraj ma ogromny problem z zanieczyszczeniem powietrza” – wyjaśnił agencji Xinhua Marcin Gnat z Airly. Aplikacja szybko zdobyła popularnośc. Na początku w Krakowie, a potem w tempie ekspresowym docierając do innych miast. Do niedawna, jedynym wiarygodnym źródłem danych dotyczących jakości powietrza były stacje monitorowania prowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (warto tutaj dodać, że opracowali bezpłatną aplikację: „Jakość powietrza w Polsce”, która dostępna jest na: App Store). Niestety Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (mimo bardzo dokładnych pomiarów!) posiada tylko kilka czujników w np. Krakowie.

Natomiast pomysł grupy z Airly miał w planach zbudowania sieci pomiaru jakości powietrza z maksymalną gęstością urządzeń tak, aby mieszkańcy mogli poznać dokładną jakość powietrza w w czasie rzeczywistym w ich bezpośrednim otoczeniu (obecnie w Polsce działa ponad 2500 aktywnych czujników Airly!). Czujniki zanieczyszczenia powietrza to łatwe do zainstalowania urządzenia, które mierzą stężenie cząstek stałych i zanieczyszczeń gazowych. Pomiary są przesyłane do chmury danych Airly, a informacje o bieżącej jakości powietrza w czasie rzeczywistym są wyświetlane na mapie online, aplikacji mobilnej i pulpicie do analizy danych.

„Jesteśmy również w stanie analizować dane historyczne dotyczące zanieczyszczenia powietrza na danym obszarze, a co bardzo ważne, nasz zaawansowany algorytm oparty na sztucznej inteligencji jest w stanie stworzyć wysokiej jakości prognozę jakości powietrza”, powiedział Gnat dla Xinhua. „Bardzo się cieszymy, że nasze rozwiązanie ma tak duże zainteresowanie na całym świecie. Teraz jesteśmy obecni w 20 krajach, głównie w Europie, ale ostatnio zainstalowaliśmy nasze pierwsze czujniki w Afryce i na Bliskim Wschodzie” – dodał.

*Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że 9 na 10 osób żyjących na ziemi oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

Źródło: Xinhua