Honor Band 5 vs. Xiaomi Band 4 – Test opasek fit

W ostatnim czasie na rynku opasek sportowych, pojawiły się dwie, które szczególnie zwracają na siebie uwagę. Jedna, to znana wielu osobom opaska Xiaomi Band 4, druga mniej popularna – Huawei Honor Band 5. Otrzymaliśmy do przetestowania te dwa dość ciekawe urządzenia, które próbują podbić serca użytkowników i bardzo chcieliśmy się z Wami podzielić swoimi odczuciami. A na koniec… mamy dla Was wyjątkową niespodziankę, specjalnie dla czytelników ChinyTech.pl.

Być może mieliście już okazję przeczytać w innych artykułach co nieco na temat tych dwóch opasek, dlatego też chcielibyśmy przedstawić Wam bardzo praktyczną opinię na temat tego jak się je nosi i która według redakcji ChinyTech.pl jest wygodniejsza i praktyczniejsza w codziennym użyciu.

Huawei Honor band 5 – godny rywal Xiaomi?

Żeby w pełni cieszyć się wszystkimi funkcjami opaski, na samym początku powinniśmy zainstalować na naszym smartfonie aplikację Huawei Health potrzebną do jej obsługi. Sama aplikacja jest bardzo intuicyjna. Po instalacji możemy od razu poruszać się po niej bez najmniejszych problemów. Oczywiście w aplikacji mamy wgląd w analizę danych, m.in. analiza snu, pomiar tętna, pomiar ilości kroków, a także funkcja, której konkurent – Xiaomi Band 4 – nie posiada, czyli pomiar saturacji krwi tlenem (pulsoksymetr). Jednak w warunkach sportowych (a do takich jest przeznaczona ta opaska) dane dotyczące saturacji nie są zbytnio dokładne. Jednak trzeba przyznać, że jest to dość ciekawa funkcja, zwłaszcza dla osób z problemami układu krążenia (czyt. głównie dla osób starszych).

Co ciekawe w aplikacji ustawimy też w bardzo prosty sposób plan treningowy. Jest to ciekawa opcja dla np. biegaczy, dzięki temu będziemy bardziej zmotywowaniu do ćwiczeń. Aplikacja sama wyświetli nam powiadomienia o zbliżającym się treningu (nie ma szans na wymówki!).

Jeśli chodzi o samo urządzenie, to co od razu rzuca się w oczy, to bardzo jasny wyświetlacz AMOLED pokryty szkłem 2,5D (ma ono chronić wyświetlacz przed zarysowaniami). Nawet w pełnym słońcu jesteśmy w stanie bez większych problemów odczytać to co wyświetla nam się na ekranie. Ekran podświetla się bardzo płynnie i trzeba przyznać, że wygląda bardzo elegancko. Pasek zapina się dokładnie i nie jest możliwe jego samoczynne rozpięcie, tak jak w przypadku urządzenia Xiaomi.

Wiadomości i powiadomienia z różnych aplikacji są również wyświetlane na opasce w bardzo czytelny sposób. Tak jak w innych opaskach tego typu, przy połączeniu przychodzącym, jesteśmy w stanie na ekranie opaski odrzucić, bądź przyjąć rozmowę. W menu mamy do wyboru opcje takie jak: ilość kroków, tętno, SpO2, pomiar snu, ćwiczenia, płatność NFC Alipay (niestety ta funkcja nie jest dostępna w Polsce), ustawienia i wiadomości.

A co na to Xiaomi Band 4?

Xiaomi Band 4 jest zapewne dużo bardziej znany w Polsce. Jego poprzednie wersje cieszyły się dużo większą popularnością, niż poprzednie opaski Huawei. Czy jednak tym razem również wygrywa z konkurencją?

Konstrukcja opaski Xiaomi 4 jest bardzo podobna do poprzednich wersji – wyjmowana pastylka wraz z opaską. To co wyróżnia najnowszą wersję, to płaski wyświetlacz AMOLED, który jest jaśniejszy od poprzedników. Oczywiście jest to ekran kolorowy, a nie jak poprzednik jedynie czarno-biały.

Funkcje, z których będziemy mogli korzystać używając opaski od Xiaomi są dość zbliżone do tych z urządzenia Huawei. Brak tutaj pomiaru saturacji krwi, jednak trzeba przyznać, że dla tego typu opasek nie jest to konieczne i ostatecznie nie będziemy zapewnie korzystać z tej opcji zbyt często, chyba, że opaskę będą używać osoby z problemami układu krążenia.

Aplikacja do obsługi opaski to – Mi Fit. Wszyscy użytkownicy poprzednich opasek Xiaomi znają ją doskonale. W naszym odczuciu, jest trochę mniej dopracowana niż aplikacja Huawei, ale być może jest to kwestia przyzwyczajenia, ale też pewnej intuicyjności w obsłudze aplikacji Huawei, która wydaje się bardziej przejrzysta.

Funkcja, którą ma opaska Xiaomi, a nie ma opaska Huawei, to możliwość kontrolowania odtwarzanej właśnie muzyki. Z pewnością, to udogodnienie spodoba się wszystkim sportowym audiofilom, którzy biegając nie będą musieli sięgać do swoich kieszeni po smartfona, tak żeby zmienić utwór!

Funkcji sportowych opaski Xiaomi nie trzeba chyba zbytnio przedstawiać. Oczywiście lista sportów, z którymi współpracuje opaska jest imponująca. Może ona nam towarzyszyć podczas wizyty na siłowni, na boisku, czy basenie. Zawsze będzie prezentowała się elegancko i zawsze po zakończonym treningu będziemy mogli dokonać dogłębnej analizy tego na ile dobrze wykonaliśmy założony trening.

To w końcu którą opaskę wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wydaje się, że fanów i zwolenników opasek od Xiaomi, będzie dość trudno przekonać do urządzenia Huawei. Jednak osoby, które jeszcze nie posiadają żadnej opaski sportowej, być może chętniej będą skłonne zakupić urządzenie Honor 5.

Co również istotne czas pracy tych dwóch urządzeń nie jest taki sam. Xiaomi Band 4 może pracować kilka dni dłużej, jednak nie jest to na tyle duża zaleta, żeby dać jej wyraźną przewagę.

Naszej Redakcji bardziej przypadło do gustu urządzenie Huawei Honor 5, głównie przez płynny wyświetlacz i znacznie intuicyjną aplikację. Jednak Xiaomi Band 4 również się nam podobał i prawdopodobnie, gdyby nie było innej opcji, to też nosilibyśmy go bardzo chętnie.

A Ty co będziesz nosił?

Specjalnie dla czytelników portalu ChinyTech.pl, portal Banggood.com przygotował wyjątkowe promocje. Dzięki specjalnym kodom obie opaski możecie kupić na banggood.com w dużo niższej cenie:

Dodatkowo klikając w obrazek poniżej, będziecie mogli zobaczyć co Banggood.com przygotował na urodzinową wyprzedaż (promocja trwa przez 4 dni).

Bądźcie czujni, już niebawem na naszym profilu FB konkurs, w którym będziecie mogli wygrać obie opaski!

©ChinyTech.pl 2019