2 drużyny z Polski: Turniej RoboRAVE w Chinach

Międzynarodowe zawody RoboRAVE to program edukacyjny z zakresu robotyki, który cieszy się ogromną popularnością. W tym roku w zawodach RoboRAVE w Chinach, wzieło udział aż 115 drużyn z całego świata, m. in. z Kolumbi, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Singapuru, Filipin, Francji, Hiszpani i innych krajów. Warto dodać, że chińskich drużyn było około 600. Na RoboRave International China 2019, nie zabrakło naszych mocnych polskich ekip, czyli legendarnych drużyn BalticBot oraz ROBOILO. To grupy młodych ludzi  – zapaleńców robotyki. 

Według relacji drużyny ROBOILO (Roboilo jest naukowym kołem zainteresowań skupiającym utalentowanych uczniów ILO w Gdańsku interesujących się różnymi dziedzinami inżynierii), niestety pierwszego dnia grupa ta miała małe problemy. Sędziowie nie chcieli dopuścić polskich robotów do startu, ponieważ były czarne i chińskie roboty nie były w stanie ich wykryć, jednak wszystko dobrze się skończyło (link). Mimo tego, że drużynie z Polski nie udało się dostać do strefy medalowej, młodzi naukowcy podkreślili, że poznali wielu wspaniałych ludzi i nawiązali liczne znajomości, które miejmy nadzieję zaowocują dalszym rozwojem wspolpracy z ich kołem. Dodali, że zdobyli ogromne doświadczenie oraz godnie reprezentowali nasz kraj w Państwie Środka.

Czytaj więcej: “Coopetition w robotyce” – rozmowa z Bartoszem Pisiakiem, mentorem drużyny Spice Gears 5883

Warto też wspomnieć, że wyjazd grupy ROBOILO na RoboRAVE International China 2019 dostał wsparcie polskich firm: Projektowanie Maszyn, Satel, Galmex, PKP Energetyka, DAC System, Urząd Marszałkowski, Wydział Rozwoju Społecznego. Natomiast drużyna BalticBot, była wspierana przez Saikona.

Na koniec dodajmy, że mimo młodego wieku, drużyna BalticBot ma imponujące osiągnięcia i liczne sukcesy na swoim koncie: I msc. RoboRAVE California 2019, w kategorii Fire Fighting, Santa Clara, USA; I msc. RoboRAVE Iberica 2017, w kategoriach a-MAZE-ing, Fire Fighting, Badajoz, Hiszpania; I msc. BOTforYOU 2018, Przejazdowo, Polska;II msc. Robotex International 2018, w kategoriach MakeX Starter, Girls’ Fire Fighting, Tallin, Estonia; II msc. GG Robot 2019, Leżajsk, Polska; Nagroda „Best Teamwork” Robotex International 2018 w kategorii MakeX Starter, Tallin, Estonia.

ROBOILO z kolej, zdobyła następujące nagrody: I, 2x II i III m. na zawodach TopBot; I m. w Trójmiejskim Turnieju Robotów 2012; I m. w SumoChallange, Łódź 2010; II m. w Międzynarodowych Zawodach Robotów RobotChallange 2008 w Wiedniu; II m. na zawodach RoboLionsArena 2012; III m w Trójmiejskim Turnieju Robotów, 2014; I, II, IV m. na międzynarodowych zawodach robotów RoboRAVE Poland 2018; I i III m. na zawodach Gdańskiej Ligi Robotycznej 2018 w kategorii szkół średnich; II i III m. na międzynarodowych zawodach robotów RoboRAVE Poland 2019 i inne.

Nasza redakcja wysyła wam wielkie gratulacje, i trzyma kciuki za dalsze turnieje. A naszych Czytelników zachęcamy do wsparcia młodych bohaterów z dwóch drużyn!

©ChinyTech.pl 2019