Chiny – wschodząca potęga technologiczna

Już szybki rzut oka na Chiny w ciągu ostatniej dekady pozwala na stwierdzenie, że państwo to dokonało niezwykle szybkiego i niespodziewanego postępu technologicznego, przede wszystkim w obszarze ekosystemu biznesowego. Będąc domem dla jednej trzeciej „światowych jednorożców”, w tym takich firm jak Alibaba, Baidu, Tencent (BAT), Toutiao, Meituan, Didi (TMD), Chiny mogą pochwalić się 180 firmami, których wartość przekracza 1 miliard USD. Ich obecność na rynku doprowadziła do powstania zamkniętego ekosystemu biznesowego, obejmującego płatności cyfrowe, nowy handel detaliczny, wynajem rowerów i samochodów, a także usługi dostarczania żywności. System o takim modelu stanowi dla wielu państw cel, który nie jest jednak łatwy do osiągnięcia. Według szacunków, pozycja Państwa Środka jako lidera w dziedzinie nowoczesnych technologii będzie niezagrożona przez najbliższych kilka lat, co jednak nie oznacza, że nie należy z chińskich doświadczeń korzystać. Wręcz przeciwnie. Analiza zmian w obszarze technologii oraz przyczyn sukcesu Chin może okazać się bardzo przydatna, szczególnie dla zagranicznych inwestorów.

Płatności cyfrowe

Bez cienia przesady Chiny mogą być obecnie nazywane „społeczeństwem bezgotówkowym”. Jest to miano tym bardziej zasłużone, że jeszcze niedawno wysuwano wątpliwości, co do możliwości wprowadzenia w Państwie Środka sprawnie funkcjonujących modeli płatności bezgotówkowych. Niewątpliwe jest, że rozwarstwienie społeczne, różnice w dochodach mieszkańców różnych regionów, a także ogromne dysproporcje, jeśli chodzi o poziom życia tylko w czterech największych chińskich miastach to czynniki, które nie sprzyjają rozwojowi technologicznemu. A jednak, mimo negatywnych prognoz, Alipay i WeChat Pay są obecnie najchętniej wybieranymi metodami dokonywania płatności. Co więcej, aplikacja WeChat, służąca do wymiany wiadomości i kontaktów, osiągnęła ostatnio poziom 1 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie (tzw. Monthly Active Users – MAU). Oba wspomniane sposoby płatności używane są powszechnie na terenie całego kraju – zarówno przez wielkie sieci handlowe, osiedlowych usługodawców, a nawet przez ulicznych sklepikarzy.

Nowa sprzedaż detaliczna oraz dostawa żywności

Jednym z podmiotów, który przyczynił się do zrewolucjonizowania chińskiego systemu nowoczesnych technologii, przede wszystkim w zakresie sprzedaży detalicznej i elektronicznej, jest z pewnością Alibaba Group. Obecnie kupowanie stało się łatwo dostępną rozrywką, a wręcz kaprysem, który można zrealizować za pomocą kilku kliknięć w ekran smartfona. Tezę tę potwierdzają najnowsze dane. W 2018 roku, tylko podczas chińskiego Dnia Singla (11 listopada) dokonano zakupów o wartości ponad 30,8 miliarda USD. Co więcej, niezwykłą popularnością cieszą się także Ele.me (spółka zależna od Alibaba) oraz Meituan (firma zajmująca się dostawą żywności). Możliwość wyboru posiłku spośród kuchni całego świata oraz jego dostarczenie w zaledwie 30 minut sprawia, że chęć korzystania z tego typu usług nie powinna zaskakiwać.

Przedsiębiorczość

Postęp technologiczny Chin zaobserwować można także w obszarze przedsiębiorczości. Dynamiczne zmiany w tym zakresie są wynikiem nie tylko ogromnego potencjału rynkowego, który wynosi blisko 1,39 miliarda osób, ale także obecności wielu zagranicznych start-upów i przedsiębiorców. Wielkość i chłonność rynku stanowi ogromną zaletę Państwa Środka, a założenie i prowadzenie działalności gospodarczej jest prostsze dzięki funduszom typu Venture Capital i Private Equity. Z ich pomocą początkujący, pomysłowy przedsiębiorca może stworzyć niezbędną sieć kontaktów, otrzymać ewentualną pomoc czy doradztwo, a przede wszystkim – otworzyć się na nowe możliwości inwestowania. Znaczącą rolę w tym zakresie odegrały chociażby zlokalizowane w Szanghaju akceleratory Chinaccelerator i Xnode, których aktywność przyspieszyła rozwój i wzmocniła pozycję setek start-upów także w Chinach.

Chiny – tu warto inwestować

Nowe płatności cyfrowe, nowoczesna wymiana usług oraz sposób prowadzenia działalności gospodarczej to tylko kilka przykładów ilustrujących dynamikę rozwoju technologicznego Chin w ostatnich latach. Kraj ten, będący obecnie drugą gospodarką świata (po Stanach Zjednoczonych) ma wiele do zaoferowania zagranicznym przedsiębiorcom. Olbrzymi rynek oraz położenie geograficzne pozwalają Chinom stać się azjatyckim centrum gospodarczym zorientowanym na nowoczesne technologie. Nie bez znaczenia pozostają też różnorodne udogodnienia w zakresie założenia i prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy zainteresowani rynkiem chińskim mogą liczyć również na pomoc organizacji takich jak Lotus League, których celem jest stworzenie dogodnej i efektywnej przestrzeni do rozwoju międzynarodowego biznesu.

Może więc już dziś warto rozważyć naukę języka mandaryńskiego?

Artykuł powstał w ramach współpracy ChinyTech.pl i Lotus League – inicjatywy powołanej przez studentów i absolwentów czołowych uczelni europejskich oraz azjatyckich, której celem jest stworzenie dogodnej przestrzeni do efektywnego współdziałania na płaszczyźnie akademickiej i biznesowej obu regionów. Serdecznie zapraszamy do lektury artykułów, które będą pojawiały na portalu ChinyTech.plW przypadku pytań dotyczących niniejszego artykułu lub woli zaangażowania się w działalność Lotus League prosimy o kontakt z autorem (poprzez LinkedIn) albo mailowo.

Autor: Chew Si Jing
Tłumaczenie: Karolina Mikulec, Agata Grochowska
Redakcja: Agata Grochowska

©ChinyTech.pl 2019