Sąd w Szanghaju przyjmuje nowego asystenta – AI

Podczas przesłuchania w sądzie, technologia AI ma pomóc „ustalić fakty” i „zidentyfikować dowody”. To z pewnością kolejny innowacyjny krok, zastosowania sztucznej inteligencji. Dodajmy od razu, że jest to program pilotażowy i nie jest wprowadzony we wszystkich sądach w Chinach.

To własnie Sąd w Szanghaju jako pierwszy w Państwie Środka oficjalnie zaadoptował nowe oprogramowanie wspierane przez sztuczną inteligencję. Technologia o nazwie System 206, opracowana jest wspólnie z firmę technologiczną iFlytek oraz krajowymi organami sądowniczymi, prokuratorskimi i organami bezpieczeństwa publicznego.

Więcej o firmie iFlytek: WeChat vs. Zidan Duanxin?

System 206 może przyjmować polecenia słowne,  wyświetlać istotne informacje na ekranach cyfrowych itp. Jest także w stanie zapisać transkrypcję mowy podczas przesłuchań i zidentyfikować mówców, m.in sędziów, prokuratorów czy oskarżonych.

Warto podkreślić, że w ostatnich latach wdrożono pewne reformy sądownictwa za pomocą sztucznej inteligencji. Do roku 2017, chińskie sądy miały dostęp do centralnej bazy danych dokumentów prawnych –  m.in. danych, które dotyczyły 122 milionów spraw sądowych.

©ChinyTech.pl 2019