HarmonyOS – rewolucja czy początek ewolucji?

Na konferencji Huawei Developer Conference 2019, która odbyła się w minionym tygodniu Huawei oficjalnie ogłosił, że Harmony OS (Hongmeng OS po chińsku) będzie jednym systemem operacyjnym, który będzie w stanie synchronicznie pracować na różnych platformach. Jednak ku zaskoczeniu wielu, HarmonyOS nie będzie w chwili obecnej w pierwszej kolejności tworzone pod smartfony Huawei.

Yu Chengdong, CEO Huawei Consumer Business Group, powiedział, że nowy system operacyjny zrewolucjonizuje ekosystem Huawei. I rzeczywiście w opisie przedstawionym w jego prezentacji, ma to być system operacyjny w szczególności przeznaczony do zarządzania wieloma urządzeniami, oparty obecnie jest na systemie Linux, który, jak wiadomo jest otwartym oprogramowaniem (i takim również ma być system HarmonyOS), jest kompatybilny z aplikacjami na Androida i przeznaczony do obsługi inteligentnych wyświetlaczy, urządzeń typu wearables, inteligentnych głośników, inteligentnych okularów VR, systemów samochodowych i komputerów – w skrócie całej gamy produktów Internetu Rzeczy (IoT). Co istotne Huawei wcale nie zamierza całkowicie pozbawić swoich smartfonów systemu Android. Spółka zapowiada, że zastosuje HarmoonyOS w swoich telefonach tylko wtedy, gdy użycie Androida nie będzie już dla niej możliwe. Jest to dość wyraźny znak, że Huawei w pierwszej kolejności chce zbudować mocny system dla urządzeń, które będą sterowane telefonami, a decyzję o ostatecznym odejściu od systemu Google, podejmie w przyszłości.

 

Podczas konferencji zapowiedziano również, że system Harmony OS będzie również obsługiwał istniejące aplikacje na Androida, więc nawet w przypadku przejścia na HarmonyOS użytkownicy prawdopodobnie będą mogli nadal używać aplikacji z Androida. Tak tym bardziej prawdopodobnym jest to, że system będzie rozwijany stopniowo i dążenie do całkowitego zastąpienia systemu Android nie wydaje się brane obecnie pod uwagę przez Huawei.

Huawei po raz pierwszy zamierza zastosować swój system operacyjny na inteligentnych telewizorach HONOR, które pojawią się na rynku już w 2019 roku, a do 2020 roku pojawi się na urządzeniach typu wearables i w laptopach.

Zapewne już niebawem poznamy więcej szczegółów co do tego, jak Huawei będzie chciał rozwinąć swój, w ostatnim czasie tworzony w dość dużym pośpiechu, nowy system operacyjny. Pytanie o to, czy będzie hit, czy podzieli losy systemów Samsunga i Windowsa, w chwili obecnej pozostaje otwarte.

 

 

 

©ChinyTech.pl 2019