Darmowe punkty ładowania wózków inwalidzkich we Wrocławiu

Redakcja ChinyTech.pl, zawsze promuje pożyteczne inicjatywy. Lubimy i szerzymy tech.pomysły, które warto dalej udostępniać. Oto kolejny z nich – tym razem z Wrocławia.

Punkty na razie znajdują się w trzech lokalizacjach. Celem jest umożliwienie niepełnosprawnym bezproblemowego poruszania się po mieście. Za darmo z gniazdka korzystać będzie można przez godzinę. Jest to czas, w którym elektryczny wózek inwalidzki można naładować do pełna. To efekt inicjatywy społecznej rady konsultacyjnej ds. osób niepełnosprawnych działającej przy prezydencie miasta.

Jako pierwsze otwarte zostały punkty przy urzędach przy ul. Zapolskiej, w Sukiennicach i na pl. Nowy Targ. W dostaniu się do gniazdek pomagają portierzy lub strażnicy miejscy. W ciągu kilku najbliższych dni elektryczny wózek inwalidzki będzie można naładować także w urzędzie przy ul. Kromera i w Pałacu Ślubów. Docelowo, ma powstać 7 takich lokalizacji. Projekt powstał z inicjatywy samych niepełnosprawnych i ich przedstawicieli z biura Wrocław Bez Barier.- Każdy wózek jest inny. Na w pełni naładowanym akumulatorze niepełnosprawny nieraz jest w stanie przejechać 30 kilometrów, a czasami tylko 15. Zależy nam na tym, aby dać tym osobom poczucie komfortu, że jeśli wybiorą się z domu na obrzeżach miasta i pojadą do centrum, to na pewno bezproblemowo wrócą na miejsce. W wielu modelach wózków nie widać wyraźnie aktualnego poziomu ładowania akumulatora – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych UM we Wrocławiu.

Z darmowego ładowania będzie można korzystać przez godzinę. Bartłomiej Skrzyński zapewnia, że jest to wystarczający czas, aby napełnić akumulator. W nowszych wózkach wystarczy do tego już nawet 20 minut. Celem urzędników jest także zwrócenie uwagi innych instytucji i przedsiębiorstw na tę sprawę. Wózki mają specjalne przejściówki, dzięki którym można ładować je za pomocą zwykłego gniazdka elektrycznego.- Chcielibyśmy, aby docelowo w każdej restauracji czy miejscu publicznym udostępniano taką możliwość – mówi Skrzyński.

Źródło: Radio Wrocław/Gazeta Wrocław