Alipay i sześć mobilnych portfeli w Europie

Alipay i sześć europejskich portfeli cyfrowych zwiększą wykorzystanie płatności mobilnych za pomocą kodu QR (opartego na technologii Alipay). Ta nowa inicjatywa planuje stworzyć łączną sieć 5 milionów użytkowników w 10 krajach europejskich (od Finlandii po Portugalię). Co więcej, rozwijający się system mógłby potencjalnie stanowić wyzwanie dla płatności kartą Visa i Mastercard.

Partnerzy Alipay to: Bluecode (austriacki partner), ePassi (siedziba w Helsinkach), Momo Pocket (Hiszpania), Pagaqui (Portugalia), Pivo (Finlandia) i Vipps (siedziba w Oslo). Vipps i ePassi, zaczęły przygotowywać się do wydania standaryzowanych płatności kodu QR w kilku krajach skandynawskich. Momo, Pagaqui i Bluecode natomiast zamierzają wprowadzić kody na swoje rodzime rynki jeszcze tego lata. 

Po zakończeniu wdrożenia, użytkownicy sześciu uczestniczących w programie europejskich portfeli cyfrowych będą mogli dokonywać płatności w oparciu o kod QR za pomocą aplikacji lokalnych (!) w 10 krajach europejskich. Dla handlowców oznacza to przyjmowanie płatności nie tylko od użytkowników aplikacji na rynku macierzystym, ale także od sześciu innych partnerów. To bardzo ciekawe rozwiązanie. Sześć mobilnych portfeli liczy ponad 5 milionów użytkowników, w tym około 190 000 handlowców w Europie, którzy przyjmują płatności za pośrednictwem jednej z aplikacji. Z kolej Alipay obsługuje obecnie ponad miliard użytkowników (dzięki lokalnym partnerom z e-portfeli z Azji), z których większość to Chińczycy coraz częściej podróżujący do Europy (zarówno w celach biznesowych, jak i wakacyjnych).

Więcej o płatnościach mobilnych: Płatności mobilne w Chinach w praktyce

Alipay i jego rywal – WeChat Pay (należący do Tencent), w ostatnich latach starają się współpracować z innymi krajami. Jest to spowodowane ogromną ilością Chińczyków podróżujących do innych krajów (według chińskiego Ministerstwa Turystyki chińscy turyści odbyli w zeszłym roku 140 mln podróży zagranicznych). Warto dodać, że chińskie płatności mobilne przejmują też loklanych graczy. Przykładowo Ant Financial (obsługuje system Alipay) przejął brytyjską firmę płatniczą WorldFirst, tak aby dalej rozwijać swoją globalną ekspansję. Według danych, do maja 2019 r. Alipay był dostępny w 55 krajach i regionach na świecie (z czego 29 w Europie). Z kolej, WeChat Pay można używać w ponad 40 krajach i regionach na całym świecie (w 13 walutach). Obecnie ponad 800 milionów użytkowników połączyło swoje konta bankowe lub karty kredytowe z ta usługą.

©ChinyTech.pl 2019