„A.I. Sztuczna inteligencja”, ale bez „Matrix Rewolucje”

Cheetah Mobile Inc. to kolejna chińska mobilna firma internetowa, której celem jest uczynienie świata…. mądrzejszym. Znana jest z dostarczania aplikacji dla użytkowników mobilnych na całym świecie, sprawiając, że mobilny internet jest szybszy, bezpieczniejszy i „inteligentniejszy”. Być może niektórzy z czytelników ChinyTech.pl, kojarzą jej popularne aplikacje takie jak Clean Master, Security Master, CM Launcher, Duba Anti-Virus czy chociażby Cheetah Keyboard. Oprócz tworzenia aplikacji oraz gier online, Cheetah Mobile jest również inwestorem w Orion Star – firmę zajmującą się badaniami nad sztuczną inteligencją oraz nad nową generacją produktów technologicznych. Dzięki tej inwestycji, posiada zaawansowaną technologię z przemysłu AI, i…uderza wysoko.

Cheetah Mobile Inc. po dwóch latach pracy, hucznie zaprezentowała w Pekinie swoje osiągnięcia. Wypuszcza na rynek pięć inteligentnych robotów:

  • Cheetah Voicepod, inteligentny „robot-głośnik” oparty na sztucznej inteligencji z rozpoznawaniem głosu oraz systemem nawigacji;
  • Cheetah GreetBot, pełnowymiarowy „robot-recepcjonista”. Zaprojektowany do interakcji z odwiedzającymi np. w hotelu, restauracji, szpitalu etc.;
  • Cheetah FriendBot, mobilny robot dla dzieci. Wyposażony w liczne funkcje edukacyjne i rozrywkowe;
  • Cheetah VendBot, „robot-automat”. Przeznaczony jest do użytku w centrach handlowych;
  • Cheetah Café, automatyczny „barman” z dwoma całkowicie niezależnymi zrobotyzowanymi ramionami. Zrobi nam idealną latte.

Co ciekawe, jednego inteligentnego robota – konkretnie Cheetah GreetBot – klient może wynająć za około 1,630 złotych miesięcznie, a po 18 miesiącach (okres umowy) robot przejdzie na jego własność. Trochę taki kredyt, ale i tak wychodzi taniej niż podobne „terminatory” produkowane przez konkurencje z branży. Robot GreetBot, pomoże nam jako ochroniarz do patrolowania miejsc w nocy, automatycznie wyłączy też wszystkie światła w biurze (gdy pracownicy kończą pracę), czy obsłuży i powita gości odwiedzajacych recepcję w hotelach, firmach czy szpitalach (a nawet ich odprowadzi).

Warto dodać, że po inauguracji i prezentacji robotów, notowania firmy Cheetah Mobile Inc. (NYSE: CMCM) spadły o parę procent. Według informacji, inwestorzy spodziewali się od firmy technologicznego przełomu. Przełom z pewnością był, ale bez rewolucji i „sensacji”. Mimo tego, firma nadal zajmuje wysoką pozycje w branży AI.

Firma Cheetah Mobile Inc. bardzo stara się zmienić nasz otaczający świat, szczerze wierząc w sukces swoich ambitnych planów. Z zamiarem wprowadzenia inteligentnych maszyn do firm czy prywatnych domów, wyróżnia się z pewnością dużo niższą ceną niż jej konkurencja. Już dzisiaj mówi się, że ceny za ich roboty są po prostu „przestępne”. Cheetah Mobile Inc. zapewne spopularyzuje roboty AI w Państwie Środka i poza nim. W tej chwili jako pierwsza firma na świecie dysponuje pełnym łańcuchem technologicznym niezbędnym doprodukcji inteligentnych, praktycznych i łatwych w obsłudze robotów. Warto dodać, że starzenie się populacji powoduje rosnące zapotrzebowanie na roboty usługowe w sektorze medycznym, opiece zdrowotnej, edukacji i rozrywki. Chętni? Zapraszamy.

Inteligentne roboty często przedstawiane są jako wszechstronni bohaterowie w filmach i powieściach. W rzeczywistości są one nadal dalekie od codziennego użytku w naszym społeczeństwie. Na przeszkodzie stoi koszt takiego „bohatera” oraz brak odpowiednich rozwiazań technologicznych. Oczywiście roboty, które witają ludzi, tańczą i wykonują bardzo podstawowe czynności istnieją już od lat, ale wydają się być tylko bezużytcznymi (ale bardzo uroczymi!) zabawkami. Dodajmy, że branża pędzi i dynamicznie się rozwija, więc kto wie co przyniosą najbliższe dni!

©ChinyTech.pl 2019