„Zasłony” z algami, które pochłaniają dwutlenek węgla

Bio-kurtyny algowe

Wypełnione algami „zasłony”, które pochłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen, zostały opracowane przez firmę ecoLogicStudio we współpracy z naukowcami z UCL i Leopold-Franzens Universität Innsbruck.

Zespół architektów i naukowców z Londynu opracowuje alternatywę dla drzew miejskich zwanych „bio-zasłonami”. Bio-kurtyny algowe wykorzystują glony do pochłaniania dwutlenku węgla z powietrza i łatwo można je zamontować w dowolnym miejscu na zewnątrz budynku. Są one wypełnione glonami, które pobiera się z ich naturalnego środowiska, a następnie poddaje obróbce w laboratorium. Przed przekształceniem w zasłony dodaje się do nich żel, aby zoptymalizować wydajność wynalazku.

Zasłony z alg mogą pomóc naszej planecie

Według ekspertów glony są bardzo skuteczne w przekształcaniu dwutlenku węgla w tlen. Kiedy słońce oświetla zasłony, zanieczyszczone powietrze miejskie jest zasysane z dna kurtyny, a dzięki procesowi fotosyntezy jednokomórkowe glony pochłaniają węgiel i tlen, który jest następnie uwalniany na górze instalacji.

Materiał zasłonowy jest obecnie tylko w 70% biodegradowalny. Ponadto, ponieważ glony szybko rosną, muszą być one regularnie kontrolowane, a proces ten wymaga konserwacji. Jest to również jeden z powodów, dla których zasłony są droższe niż drzewa. Z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w miastach, jednak jak sami twórcy twierdzą, ​​zasłony muszą zostać przyjęte na bardzo dużą skalę, tak żeby ich wpływ miał rzeczywiście jakiś większy sens.

©ChinyTech.pl 2019