Światowe Forum Ekonomiczne w Dalian – podsumowanie

W pierwszych trzech dniach lipca w Dalian, w prowincji Liaoning na północy Chin odbyło się Światowe Forum Ekonomiczne nowych liderów. Poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze punkty podsumowujące to ważne wydarzenie.

1. Chiny zobowiązały się do dalszego otwarcia swojej gospodarki na zagraniczne inwestycje. Po zniesieniu niektórych obostrzeń w handlu pomiędzy USA i Chinami, m.in. ponowne umożliwienie podejmowania współpracy gospodarczej pomiędzy firmami amerykańskimi i koncernem Huawei (zostały one ogłoszone na spotkaniu G20 w Osace), premier Chin Li Keqiang w Dalian, przedstawił program na tworzenie „równych szans” dla zagranicznych firm działających w Chinach. Chodzi o to, że Chiny o rok wcześniej, niż było to planowane, zniosą ograniczenia dotyczące własności spółek finansowych dla zagranicznych spółek udostępniając coraz bardziej zrównoważony dostęp do rynku chińskiego.

2. 56 firm, które podczas Światowego Forum Ekonomicznego zostało uznanych za pionierów technologii.  Firmy te kreują globalną oś rozwoju technologii w 2019 roku. 25% wybranych jest prowadzone przez kobiety, z krajów takich Meksyk, Republika Południowej Afryki i po raz pierwszy Arabia Saudyjska.

Tegoroczni pionierzy reprezentują szerokie spektrum działalności: używają technologii w śmiały i innowacyjny sposób, rozwijając satelity w celu walki ze zmianami klimatu; używają technologię CRISPR dla bezpieczeństwa żywności; wytwarzają kompostowalne tworzywo na bazie pomarańczy; jedna firma planuje wydrukować rakiety 3D na Marsa, inna wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby autonomiczne samochody potrafiły zrozumieć zachowanie innych użytkowników dróg. Co ciekawe 1/3 firm używa Big Data, celem zapobiegania klęskom żywiołowym.

Pełna lista: http://widgets.weforum.org/techpioneers-2019/

3. Wybranych zostało 10 najbardziej przyszłościowych nowych technologii w 2019 roku. Nowy raport opracowany przez Światowe Forum Ekonomiczne pokazuje niektóre przełomowe technologie i innowacje, które mają radykalnie wpłynąć na globalny porządek społeczny i gospodarczy. Które z dzisiejszych technologii będą kształtować świat jutra?

„Technologia będzie odgrywać kluczową rolę w znajdowaniu rozwiązań dla wszystkich wyzwań, przed którymi stoi dziś nasz świat. Od nierówności w dochodach, aż po zmiany klimatu” – mówi Jeremy Jurgens, dyrektor ds. Technologii Światowego Forum Ekonomicznego. „Powstające w tym roku technologie demonstrują szybkie tempo rozwoju innowacji ludzkich i dają wgląd w to, jak będzie wyglądać zrównoważona, zintegrowana przyszłość”.

10 najbardziej przyszłościowych nowych technologii na 2019 wybranych przez Światowe Forum Ekonomiczne (kliknij w grafikę, aby przeczytać więcej)

/ na podstawie materiałów World Economic Forum