Beijing Daxing International Airport. Byliśmy tam!

Port lotniczy Pekin-Daxing to nowe lotnisko, które znajduje się niedaleko Pekinu (około 50 km od centrum. Już wkrótce z Pekinu na lotnisko dojedziemy super szybkim pociągiem). Oficjalne otwarcie tego niezwykłego miejsca przewidywane jest na 30 września 2019***. Redakcja ChinyTech.pl, jako pierwsza z Polski, już tam była!

Dla niektórych lotnisko z góry przypomina kleksa, ale – uwierzcie nam – w rzeczywistości jest to arcydzieło architektów z Zaha Hadid Architects (w Chinach zaprojektowali również takie budynki jak: Galaxy SOHO, Guangzhou Opera House, Wangjing SOHO czy Innovation Tower w Hong Kong’u). Obiekt jest drugim portem lotniczym w Pekinie, natomiast Daxing jest większy i będzie czekał na przyjęcie ponad 100 milionów pasażerów rocznie (docelowo. Z biegiem lat lotnisko ma być powiększane). Warto dodać, że dotychczasowe lotnisko w Pekinie (Beijing Capital) przyjmuje około 90 milionów pasażerów rocznie (stopniowo ta liczba będzie spadać).

Beijing Daxing International Airport ma 4 pasy startowe (z biegiem lat ma mieć 7 pasów), 268 miejsc dla postoju samolotów, a obszar terminalu wynosi 700 000 m². To bardzo duża i droga konstrukcja (dotychasowy koszt wyniósł 12 mld USD). Duża? To chyba mało powiedziane, ponieważ lostnisko jest największym na świecie portem lotniczym.

Nowe loty z Pekinu LOT: pierwszy lot 29 października 2019. Pekin-Daxing (PKX)-Warszawa (WAW), Gdańsk (GDN), Kraków (KRK), Zielona Góra (IEG), Katowice (KTW), Rzeszów (RZE), Szczecin (SZZ), Poznań (najdrozej do Poznania), Wrocław (WRO).

*Głównymi przewoźnikami lotniczymi na nowym lotnisku będą linie lotnicze China Eastern Airlines oraz China Southern Airlines.

**W 2017 r. w trakcie budowy mega-lotniska, pracownicy natknęli się na setki grobów z dynastii Qing (1644-1912). Natrafiono tam na 200 pochówków, liczną ceramikę, bransoletki i inne wyroby jubilerskie. Prawdopodobnie groby należały do jednej linii lub grupy rodzinnej.

***Połączenie DaxingPekin ruszyło od stycznia 2020. Boeing 787 – Dreamliner. Link.

©ChinyTech.pl 2019

[carousel_slide id=’3132′]