Dziesiątka najbardziej przyszłościowych technologii

Podczas zakończonego 3-go lipca w Dalian, w północnych Chinach, Światowego Forum Ekonomicznego, ogłoszono raport wskazujący dziesięć technologii i innowacji, które znacząco wpływają, i wpływać będą w najbliższych latach, na globalny porządek społeczny i gospodarczy. Które z dzisiejszych technologii będą kształtować świat jutra?

10 najbardziej przyszłościowych nowych technologii na 2019 wybranych przez Światowe Forum Ekonomiczne to:

1. Biotworzywa mogące zostać ponownie przetworzone

Mniej niż 15% światowego plastiku jest poddawane recyklingowi. Pozostała część jest spalana, niszczona bądź utylizowana na składowiskach. Biodegradowalne tworzywo sztuczne stanowi ciekawe rozwiązanie, ale ciągle brakuje mu wytrzymałości podobnej do tej z konwencjonalnych materiałów. Przełomowy pomysł promuje gospodarkę wykorzystanie celulozy lub ligniny z odpadów roślinnych, co zwiększa wytrzymałość materiału bez stosowania upraw, które mogą zostać wykorzystane jako żywność.

2. Roboty społeczne

Dzisiejsze roboty potrafią rozpoznawać głosy, twarze i emocje, interpretować wzorce mowy i gesty, a nawet nawiązywać kontakt wzrokowy. Elektryczni przyjaciele i asystenci stają się częścią codziennego życia i są coraz częściej wykorzystywani w opiece nad osobami starszymi, kształceniu dzieci i podejmowaniu różnego rodzaju zadań.

Zobacz więcej: E-pupil do kochania

3. Metasoczewki

Produkcja mniejszych soczewek używanych w telefonach komórkowych, komputerach i innych urządzeniach elektronicznych wykracza poza możliwości tradycyjnych technik cięcia i zakrzywiania szkła. Jednak postępy w fizyce doprowadziły do zminiaturyzowania i produkcji lżejszych alternatyw dla soczewek, tzw. metasoczewki. Te małe, cienkie i płaskie soczewki, które mogłyby zastąpić istniejące soczewki szklane o dużej objętości i umożliwić również dalszą miniaturyzację czujników i urządzeń głównie w przemyśle medycznym.

4. Zaburzone białka jako cele leków

„Wewnętrznie nieuporządkowane białka” to białka, które mogą powodować raka i inne choroby. W przeciwieństwie do konwencjonalnych białek brakuje im sztywnej struktury, więc zmieniają kształt, co utrudnia ich obróbkę. Naukowcy znaleźli jednak sposób, aby zapobiec zmianie kształtu na tyle wystarczająco, aby zastosowane leczenie zaczęło działać, oferując pacjentom nowe możliwości wychodzenia z choroby.

5. Inteligentniejsze nawozy

Ostatnie ulepszenia w produkcji nawozów koncentrowały się na ich zdolności do powolnego uwalniania składników odżywczych. Jednak większość z nich nadal zawiera amoniak, mocznik i potas, które wpływają degradująco na środowisko. Nowe nawozy wykorzystują bardziej przyjazne dla środowiska źródła azotu i mikroorganizmy, które poprawiają absorpcję przez rośliny.

6. Rozszerzona teleobecność

Wyobraź sobie wideokonferencję, w której nie tylko czujesz, że jesteś w tym samym pokoju, co inni uczestnicy, ale w rzeczywistości możesz poczuć się nawzajem. Połączenie rozszerzonej rzeczywistości (AR), wirtualnej rzeczywistości (AR), sieci 5G i zaawansowanych czujników sprawia, że ludzie przebywający fizycznie w różnych lokalizacjach mogą fizycznie wymieniać uściski dłoni, a lekarze mogą pracować zdalnie z pacjentami, jakby byli w tym samym pokoju. Czyżby pomysły twórców serialu Sense8 stawały się powoli rzeczywistością?

7. Nowoczesne śledzenie i pakowanie żywności

Każdego roku ponad 600 milionów ludzi je zanieczyszczoną żywność, przez co konieczne jest natychmiastowe zlokalizowanie jego źródła. Śledzenie tego, co kiedyś zajmowało dni lub nawet tygodnie, może teraz odbyć się w ciągu kilku minut, wykorzystując technologię blockchain do monitorowania całego procesu dostawy produktu spożywczego. Tymczasem czujniki w opakowaniach mogą już również wskazywać, kiedy żywność ma się zepsuć, zmniejszając potrzebę marnowania całych partii po osiągnięciu daty ważności.

8. Bezpieczniejsze reaktory jądrowe

Chociaż energia jądrowa nie emituje dwutlenku węgla, reaktory stwarzają ryzyko, że pręty paliwowe mogą się przegrzać, a po zmieszaniu z wodą wytwarzają wodór, który może następnie eksplodować. Pojawiają się jednak nowe paliwa, które są znacznie mniej narażone na przegrzanie. Jeśli jednak tak się już stanie, to będą wytwarzać jedynie niewielką ilość lub nawet zerową wodoru, znacznie podnosząc tym samym poziom bezpieczeństwa w elektrowniach jądrowych.

9. Przechowywanie danych DNA

Nasze systemy przechowywania danych zużywają dużo energii i nie nadążają za ogromnymi – i stale rosnącymi – ilościami danych, które produkujemy każdego dnia. W ciągu niecałego wieku mają one osiągnąć maksymalną pojemność. Jednak przełomowe badania wykorzystują przechowywanie danych w oparciu o DNA, jako niskoenergetycznej alternatywy dla komputerowych dysków twardych. Szacunkowe wyliczenia zakładają, że przy użyciu tej technologii wszystkie dane z całego świata mogą być przechowywane na sześcianie DNA mierzącym zaledwie metr kwadratowy!

10. Magazynowanie energii odnawialnej na skalę użytkową

Przechowywanie energii wytwarzanej przez odnawialne źródła energii, w momencie, gdy nie ma słońca lub wiatru, stanowi barierę dla zwiększonej absorpcji. Akumulatory litowo-jonowe będą dominować w technologii pamięci masowej w nadchodzącym dziesięcioleciu, a ciągłe postępy w rozwoju technologii powinny zaowocować bateriami, które będą w stanie przechowywać znacznie więcej energii – wystarczająco długo, aby pozwolić na generowanie energii słonecznej w celu zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania wieczorem.

©ChinyTech.pl 2019