Apple Park i czysta energia

Apple Park (obiekt mieści się na 71 hektarach) należy do czołówki najdroższych budynków na świecie. Nowa siedziba firmy w Kaliforni – przypominająca statek kosmiczny – jest także niesamowitym projektem w dziedzinie energii odnawialnej. Budynek, który został otwarty w 2017 r., na dachu zainstalowane ma panele słoneczne dzięki czemu w 100% czerpie energię ze źródeł odnawialnych.

Kampus jest jednym z najbardziej energooszczędnych budynków na świecie. Panele słoneczne zainstalowane na dachu kampusu mogą generować moc 17 megawatów, wystarczającą do zasilania 75% w godzinach szczytu, i czyni go jednym z największych dachów słonecznych na świecie. Pozostałe 4 megawaty są generowane na miejscu za pomocą ogniw paliwowych Bloom Energy Server, które zasilane są biopaliwem lub gazem ziemnym. Dodatkowo powietrze przepływa swobodnie między wnętrzem i na zewnątrz budynku, zapewniając naturalną wentylację i eliminując potrzebę stosowania systemów HVAC.

Czytaj więcej: Inteligentny dom by IKEA & Xiaomi

Zrównoważony rozwój jest priorytetem dla wielu firm, a Apple wyznacza nową poprzeczkę. Apple jest jedną ze 100 firm (Google, Facebook, Microsoft itp.), które zobowiązały się do pozyskiwania 100% energii ze źródeł odnawialnych w ramach kampanii RE100 (organizowanej przez The Climate Group). Tutaj zobaczycie lot dronem nad tym niezwykłym budynkiem: LINK

Najciekawsze farmy fotowoltaiczne w Polsce? Jelenia Góra i farma fotowoltaiczna w kształcie jelonka! Ekologiczny jelonek (symbol miasta) będzie składał się z 30 tysięcy modułów fotowoltaicznych o mocy 10 MW skierowanych w stronę Karkonoszy i pokryje zapotrzebowanie energetyczne około 20% mieszkańców. Koszt całej inwestycji to 37 mln netto.

* Apple, obecnie ma 25 projektów energii odnawialnej na całym świecie i 15 kolejnych projektów w budowie

©ChinyTech.pl 2019