Z polską aplikacją do Arktyki

Konsorcjum EDU-ARCTIC, koordynowane przez Instytut Geofizyki PAN, uruchomiło aplikację The Arctic Explorer Game. To zestaw quizów dotyczących eksploracji Arktyki.

Aplikacja The Arctic Explorer Game dostępna jest nieodpłatnie, można ją zainstalować na urządzeniach z systemem Android. Autorką pomysłu jest 13-letnia Yngva z Wysp Owczych, która w konkursie, organizowanym przez konsorcjum EDU-ARCTIC, zgłosiła pomysł stworzenia wirtualnej podróży przez Arktykę, pozwalającej dzięki formie quizu poszerzyć wiedzę o tym regionie. Pomysł zainspirował organizatorów i na konferencji końcowej projektu EDU-ARCTIC w Paryżu w maju tego roku udało się zaprezentować aplikację mobilną powstałą na bazie pomysłu nastolatki. Międzynarodowa publiczność rozegrała pierwszy quiz.

Użytkownik do wyboru ma pytania z dziedziny biologii, geografii, geologii i ogólnie nauk przyrodniczych, na trzech poziomach trudności. Odpowiadając poprawnie na pytania gromadzimy „monety”, które pozwalają na „podróż” po innych częściach Arktyki – Islandii, Grenlandii, Wyspach Owczych, Skandynawii czy północnoamerykańskich obszarach polarnych. Odpowiedziom towarzyszą wyjaśnienia, zdjęcia, odnośniki do dodatkowych materiałów – np. do POLARPEDII, czyli wielojęzycznej encyklopedii terminów związanych z badaniami polarnymi.

Ważnym elementem aplikacji jest możliwość współtworzenia aplikacji przez jej użytkowników – czyli dodawania własnych pytań i odpowiedzi, również nagradzanych wirtualnymi „monetami”.

A czego przykładowo dowiemy się z aplikacji? Na przykład tego ile wysp tworzy Svalbard? Albo od kiedy działa Polska Stacja Polarna Hornsund i co przechowywane jest w Globalnym Banku na Svalbardzie?  Aplikacja przygotowana jest w języku angielskim, więc niekiedy użytkownikom przyda się słownik.

PAP – Nauka w Polsce