Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta

Kto może zyskać na wojnie handlowej między USA i Chinami? Okazuje się, że dość sporo może ugrać Tajwan. Pochodząca z Tajwanu spółka Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) jest największym na świecie producentem mikroprocesorów i być może już niebawem najbardziej skorzysta na kontynuacji dostaw podzespołów do Huawei Technologies.

Jak podaje South China Morning Post, w minionym tygodniu firma TSMC stwierdziła, że jej dostawy do chińskiego giganta telekomunikacyjnego są realizowane zgodne z dotychczasowymi umowami, co może nie być już aż tak oczywiste po tym jak Waszyngton wpisał Huawei na swoją czarną listę, chcąc odciąć dostęp do amerykańskiej technologii spółkom chińskim.

Wspierane przez gwałtowny wzrost popytu ze strony HiSilicon Technologies – spółki-córki Huawei zajmującej się projektowaniem układów scalonych – TSMC powinno być w stanie osiągnąć przychody w drugim kwartale na poziomie 7,6 mld USD, co stanowi wzrost o 7% w stosunku do poprzedniego kwartału. Takie dane również mogą zaskakiwać zwłaszcza w sytuacji w której najwięksi tajwańscy operatorzy mobilni zapowiedzieli w minionym tygodniu, że po wyprzedaniu wszystkich zapasów telefonów Huawei z magazynów, nie będą kontynuowali ich sprzedaży i ponawiali zamówień.

Tajwańska firma dostarcza do HiSilicon zaawansowane 7-nanometrowe chipy do najnowszych modeli spartfonów Huawei. Jednak wyniki TSMC będą zależały od dalszych decyzji Waszyngtonu w tej sprawie – ponieważ zakaz dotyczy nie tylko amerykańskich firm, ale dostawców z krajów trzecich – a tutaj już Huawei miałby trudności ze znalezieniem dostawców innych kluczowych komponentów dla swoich produktów.

TSMC nie jest jedynym z tajwańskich dostawców giganta Huawei. W ostatnim czasie chińska spółka wskazała aż 10 spółek z Tajwanu jako swoich kluczowych tajwańskich partnerów. Są nimi między innymi spółka MediaTec, dostarczająca również układy dla telefonów Meizu, jak i bezpośredni wykonawca smartfonów Huawei – spółka Foxconn. Niedawno pojawiło się również sporo doniesień o tym jakoby Huawei spowalniał produkcję swoich smartfonów na liniach produkcyjnych Foxconn, jednak jak na razie nie ma na to żadnych wyraźnych dowodów, więc te przypuszczenia ciągle pozostają niepotwierdzone.

©ChinyTech.pl