„Żeby studenci zainteresowali się Światem” – rozmowa z Mikołajem Sanetrą

ChinyTech.pl: Czym jest Chinese-European Partnership for Development (CEPD) i jakie główne założenia przyświecają temu projektowi?

Mikołaj Sanetra jest koordynatorem projektu: CEPD jest programem, który zakłada długofalową współpracę. Tak naprawdę cała nasza dzisiejsza konferencja jest dosyć młodym modułem naszego projektu. Przez pierwsze 4 lata funkcjonowania projektu wszelkie działania opierały się w większości na wymianie międzynarodowej studentów. Pierwsza konferencja pojawiła się w 5 roku naszej działalności. Wcześniej naszym głównym projektem była wymiana studentów ze studentami z Hongkongu – już 9 rok z tą samą uczelnią, czyli Hong Kong University of Science and Technology (HKUST). Celem naszego projektu jest wzbudzenie zainteresowania współpracą Polski z Chinami, a także zainteresowanie studentów światem i podjęciem konkretnych działań w tym kierunku. Rozumiem przez to głównie zainteresowanie studentów z Polski podjęciem zatrudnienia w Hongkongu bądź Chinach, jak i zainteresowanie studentów z Azji podjęciem pracy w Polsce.

Główną uczelnią partnerską jest HKUST, ale w ramach każdej naszej wizyty odwiedzamy różne uczelnie, takie jak Shanghai University albo Peking University. W tym roku będziemy mieli okazję odwiedzić właśnie uniwersytet w Szanghaju.

Cała wymiana ma na celu zapoznanie uczestników ze specyfiką firm i uczelni, które działają na terenie danego kraju. Większość uczestników z Polski to studenci uczelni ekonomicznych, choć w naszych szeregach są też studenci innych kierunków, takich jak sinologia lub prawo, natomiast wszyscy studenci z  Hongkongu są związani z ekonomią. W związku z tym, że najlepszym sposobem na poznanie kultury, biznesu, życia oraz studiowania w danym kraju jest osobiste doświadczenie, organizujemy naszą wymianę w takiej właśnie formule. Nikt nam nie opowie tak dobrze jak się żyje w Chinach jak nasi rówieśnicy z Chin, którzy dla nas specjalnie organizują wyjazd do Szanghaju i Hongkongu, podczas którego będziemy mieli okazję poznać zarówno firmy, jak i aspekty działalności naukowej.

Na jakie aspekty współpracy kładzie się największy nacisk podczas takich wymian?

Jesteśmy głównie nastawieni na aspekty związane z kwestiami biznesowymi. Cała wymiana w obu krajach nie jest długoterminowa i trwa jedynie miesiąc, więc musimy się skupiać głównie na aspektach związanych z networkingiem czy wymianą doświadczeń z naszymi azjatyckimi partnerami. Czas, który odgrywa tutaj dużą rolę, nie pozwala na naukę umiejętności twardych, ale pozwala nam na zdobycie niezwykle cennego doświadczenia praktycznego.

Istotnym rezultatem naszych wymian są nawiązywane znajomości i przyjaźnie. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że dzięki naszemu projektowi powstały dwie firmy. Zostały one powołane podczas pierwszych edycji CEPD dzięki znajomościom zawartym podczas trwania naszego projektu.

Jak wyglądała działalność projektu w tym roku przed Forum?

Przed Forum przeprowadziliśmy trzy seminaria. Pierwsze z nich o tematyce politycznej pt. „Czy Chiny są krajem komunistycznym?” było prowadzone przez prof. Krzysztofa Gawlikowskiego, następnie przeszliśmy do nietypowego tematu, mianowicie wykładu „Chiny w Kosmosie” prowadzonego przez astrofizyka prof. Marka Biesiadę – wykład został bardzo dobrze przyjęty przez słuchaczy. Ostatnie seminarium było panelem dyskusyjnym dotyczącym przemysłu lotniczego w Chinach, który oferuje wiele możliwości rozwinięcia współpracy pomiędzy Polską i Chinami.

W tym roku obchodzicie 9 rocznicę CEPD, czy przygotowane jest coś specjalnego?

W tym roku chcielibyśmy położyć szczególny nacisk na merytorykę naszego projektu tutaj w Polsce. Z tego powodu w trakcie roku akademickiego zorganizowaliśmy trzy seminaria oraz spotkanie organizacyjne, podczas którego mieliśmy okazję posłuchać prelekcji Prorektora SGH, który specjalizuje się w sytuacji geopolitycznej Chin. Dziś mamy również zaszczyt gościć go na naszym Forum. Dzisiejsza konferencja jest też kulminacją i podsumowaniem dotychczasowych działań. To podczas niej mamy okazję spotkać siedmiu prelegentów, z których czwórka jest pochodzenia chińskiego. Kwestiami, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę w panelach polsko- i angielskojęzycznych są m.in.: chińskie inwestycje na terenie Polski. Żeby wyczerpać ten temat, zaprosiliśmy dwóch prelegentów, którzy są specjalistami w tej dziedzinie. Głos zabiorą Łukasz Sarek, a także pani Dan Jin. Mamy nadzieję, że ich dwugłos całościowo pokaże i opisze nam temat obecnych i planowanych chińskich inwestycji w Polsce.

Mamy dziś też możliwość posłuchania o tym, jak wygląda możliwość wejścia polskich spółek na rynek chiński. Ten panel jest prowadzony przez pana Darrena Chong, który jest analitykiem PwC. Dodatkowo, jak od strony relacji międzyludzkich wygląda polsko-chiński biznes opowie nam pan Chong Hiu Pun, który będzie wyjaśniał, jakie kwestie związane z zachowaniem są charakterystyczne dla poszczególnych regionów Chin. Pan Chong od długiego czasu współpracuje z nami i to dzięki niemu mieliśmy okazję odwiedzić wiele szczególnych miejsc podczas etapu naszej wymiany w Berlinie. Jest to doświadczony panelista, który w swoich wystąpieniach skupia się głównie na różnicach kulturowych pomiędzy różnymi krajami świata.

Zapraszamy również na wystąpienie pana Marka Orzechowskiego, który opowie o relacjach biznesowych z Chińczykami. Po tym wykładzie możemy się spodziewać części dotyczącej stricte relacji biznesowych z Chińczykami, oraz będziemy mogli wysłuchać wielu ciekawych historii, które pan Orzechowski ma nam do opowiedzenia.

Samą konferencję, tak jak już wspomniałem, otwiera prof. SGH Krzysztof Kozłowski, prorektor naszej uczelni, który specjalizuje się w tematyce Chin od strony politycznej i już nie pierwszy raz wspiera naszą inicjatywę.

Czy trudno jest zdobyć finansowanie na takie przedsięwzięcia?

Finansujemy nasze projekty głównie przy wsparciu partnerów wydarzenia. W tym roku, dzięki grantowi „Make Citi with progres”, udało nam się zdobyć partnera w postaci Citi Handlowy i Spółki Citi. Są to również nasi partnerzy merytoryczni i dzięki ich wsparciu gościmy na konferencji panią Elisę Chen, która opowie o swoich doświadczeniach jako osoba pracująca w wielu krajach w środowiskach międzynarodowych.

Dzięki uprzejmości Citi będziemy mieli okazję odwiedzić ich placówki w Polsce i Chinach podczas naszej tegorocznej wymiany. Ten mecenat to również wielkie wsparcie dla samej organizacji naszego wyjazdu do Chin.

Dziś organizują Państwo Forum, a co potem?

Już niebawem będziemy udostępniać fotorelacje z naszej wymiany w lipcu Chinach, a także z pobytu Chińskich studentów u nas w Polsce.

Po tym rozpoczynamy przygotowania do 10 edycji CEPD w 2019/2020 r. Szczegóły o tym wydarzeniu już wkrótce!

Kto może w takim razie wziąć udział w programie CEPD?

W programie CEPD może wziąć udział każdy student, niezależnie od uczelni oraz studiowanego kierunku. Kierunki ekonomiczne są preferowane, głównie ze względu na charakter wymiany, jednak nie są one kryterium koniecznym. Do projektu prowadzona jest rekrutacja, która składa się z 2 etapów: formularza oraz rozmowy rekrutacyjnej. Zapraszamy każdego chętnego, zainteresowanego Chinami studenta do wzięcia w niej udziału. Wszelkie informacje na ten temat pojawią się na naszym Facebooku już po wakacjach, zapraszamy do śledzenia!