O wartościach w rytmie Pop

W ostatnich dniach na chińskiej platformie do odtwarzania muzyki – Kugou pojawił się prawdziwy hit! Odkąd został opublikowany 22 kwietnia, teledysk udostępniono już ponad pół miliona razy tylko na Weibo. Utwór Dotrzymuj danego słowa (说到做到) to nowy chiński pop-hit wyprodukowany m.in. przez Ligę Młodzieżową Komunistycznej Partii Chin i magazyn China Youth Daily. Piosenka nagrana w mocno azjatyckim stylu, o propagandowej treści, młodzieżowym językiem mówi o wartościach, które powinien wyznawać każdy szanujący się młody obywatel Państwa Środka. Jest to wyraźna, kolejna próba propagowania tradycyjnych wartości poprzez nowoczesne media sposobami, które najlepiej trafiają do kochającej multimedia młodzieży.

Utwór mocno nawiązuje do ogłoszonego w 2014 r. programu Systemu Zaufania Społecznego (lub Systemu Kredytu Społecznego). Słowa piosenki wskazują często na określenie chéngxìn (诚信), które oznacza uczciwość i wiarygodność. Ta koncepcja jest wymieniana jako jedna z podstawowych wartości socjalistycznych w Chinach. Piosenka, nawiązując do Systemu Zaufania Społecznego, pokazuje wzorce zachowań społecznych a także profity możliwe do otrzymania za właściwe zachowanie. Dobro wspólne jest wyraźnie podkreślone w filmie, który pokazuje, że „godni zaufania” ludzie mogą korzystać z chociażby rowerów miejskich, taksówek czy innych dóbr publicznych. Takie odniesienie nadaje nowe znaczenie zdolności kredytowej w Chinach. W utworze kilkakrotnie promowane są także wartości konfucjańskie takie jak posłuszeństwo, lojalność, cnota, etc., przez co całość tworzy mozaikę wartości (od starożytnych do współczesnych), wskazujących na co ukierunkowywane przez władze jest młode pokolenie Chińczyków.

System Zaufania Społecznego (Social Credit System, SCS) obejmie swoim działaniem wszystkich mieszkańców Państwa Środka do 2020r., w chwili obecnej jest ciągle w fazie rozwoju i testów. W wielu miejscach publicznych, takich jak dworce, urzędy, lotniska czy metro da się słyszeć komunikaty mówiące o tym, że osoby nie przestrzegające norm społecznych zostaną wpisane do rejestru niewłaściwych zachowań SCS. Chiny chcą za pomocą Big Data kontrolować niewłaściwe zachowania społeczne, a także ograniczać i eliminować wszelkie próby łamania zasad porządku publicznego. Im większy rating będziemy w stanie uzyskać w systemie, tym większą ilością przywilejów będziemy mogli się cieszyć. Kontroli i analizie podlegać mają nasze poczynania w Internecie, komentarze, a także terminowość spłat rat i sposoby płatności, a także zachowania społeczne. Oficjalne komunikaty rządowe mówią o walce z oszustwami i korupcją. SCS ma na celu również usprawnienie i umożliwienie instytucjom bankowym ocenę zdolności kredytowej poszczególnych obywateli, stąd też duży nacisk w całym systemie kładziony jest na aspekt finansowy. Jednak wedle obecnych opisów działania tego systemu, jego ostateczna wersja ma być dużo bardziej kompleksowa, a nowoczesna technologia będzie odgrywała w nim kluczową rolę. Obecnie system w dużym stopniu opracowywany jest przez dwie największe chińskie spółki technologiczne: Alibaba i Tencent.

©ChinyTech.pl 2019