„Intelligence Approaching Business” – rozmowa z Marcinem Żurkiem (Warsaw-Beijing Forum)

ChinyTech.pl: Przed nami 6 edycja Warsaw-Beijing Forum, a polska część projektu zaczyna się już dziś w Warszawie. W jaki sposób będzie wyglądała inauguracja Forum? Na czym polega sam projekt?

Marcin Żurek, koordynator Teamu Logistyki Warsaw-Beijing Forum: Tegoroczna edycja projektu Warsaw-Beijing Forum rozpoczyna się dzisiaj. Inauguruje ją uroczysta Konferencja Otwarcia, na której obecni są przedstawiciele instytucji rządowych, sponsorzy i partnerzy projektu. Do grona prelegentów należą m. in. Tadeusz Chomicki, były ambasador RP w Chińskiej Republice Ludowej oraz przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem Warsaw-Beijing Forum jest promowanie przedsiębiorczości, mobilności i międzynarodowej współpracy wśród młodych profesjonalistów z Polski oraz Chin. Warsaw-Beijing Forum tworzy platformę do dyskusji rozwijającą przyjazne relacje polsko-chińskie na trzech płaszczyznach: biznesowej, akademickiej i kulturowej. Dodatkowo podejmujemy intensywne działania na rzecz popularyzowania wiedzy o Państwie Środka wśród polskich studentów oraz przedsiębiorców.

Każdego roku punktem zwieńczającym nasze działania stają się organizowane w Warszawie i Pekinie spotkania jego uczestników. Studenci z obu krajów mają szansę uczestniczyć w serii wykładów i spotkań z najwybitniejszymi specjalistami polskiego oraz chińskiego świata ekonomii i prawa. W trakcie poprzednich pięciu edycji mogli spotkać się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz wicepremierem Januszem Piechocińskim.

Dotychczasowe edycje naszej inicjatywy zakończyły się wielkim sukcesem, przyciągając do współpracy takich renomowanych partnerów, jak: KGHM, K&L Gates, Norton Rose Fulbright, Linklaters, Clifford Chance, Cushman&Wakefield, PwC, Deloitte czy Narodowy Bank Polski, HSBC, Bank Światowy, ICBC i China Construction Bank. Uzyskaliśmy również liczne Patronaty Honorowe, m. in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii czy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kim są uczestnicy Warsaw-Beijing Forum? Jakich uczelni i kierunków są to studenci? Jaki jest język najczęściej używany podczas wymiany?

Warsaw-Beijing Forum to największy projekt studencki w obszarze szeroko pojętych relacji polsko-chińskich, realizowany przez Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z China University of Political Science and Law w Pekinie.

Zrzesza on ambitnych studentów warszawskich uczelni (SGH, UW, PW, SWPS) zainteresowanych międzynarodowym biznesem i jego regulacjami prawnymi, widzących przyszłość we współpracy polsko-chińskiej i dzielących jednocześnie pasję do kultury Państwa Środka, jak również najlepszych studentów prawa z China University od Political Science and Law.

Podczas warsztatów i spotkań z firmami, kancelariami czy instytucjami partnerskimi posługujemy się głównie językiem angielskim. Warto jednak podkreślić, że wielu uczestników projektu włada językiem mandaryńskim, który równie chętnie wykorzystywany jest w kontaktach pomiędzy polskimi i chińskimi członkami Forum

Dla kogo jest to program i kto może wziąć w nim udział? Jak wygląda proces rekrutacyjny? Jakie są wymagania?

Rekrutacja do Warsaw-Beijing Forum odbywa się co roku. Kandydaci muszą wypełnić formularz rekrutacyjny, a następnie przejść rozmowę kwalifikacyjną. Żeby do nas dołączyć, wystarczy status studenta oraz zainteresowanie tematyką przewodnią projektu – szukamy przede wszystkich osób aktywnych i chętnych do działania.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że beneficjentem projektu może być każdy, nie tylko jego uczestnicy. Oprócz corocznej wymiany z Chinami, przez cały rok organizujemy również serię otwartych spotkań oraz szkoleń odbywających się na Uniwersytecie Warszawskim, dotyczących między innymi eksportu do Chin.

Co daje członkom projektu uczestnictwo w nim? Jakich umiejętności mogą się nauczyć?

Cechą łączącą członków projektu Warsaw-Beijing Forum są jasno sprecyzowane plany dotyczące kariery zawodowej: działanie na rzecz umacniania współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Chinami oraz praca w polskich przedsiębiorstwach obecnych w Państwie Środka i chińskich firmach świadczących swoje usługi w Europie.

Warsaw-Beijing Forum zapewnia studentom dogłębną wiedzę merytoryczną dotyczącą działania firm na rynku chińskim. Przeprowadzane przez ekspertów wykłady poruszają tematy takie, jak międzynarodowe spółki joint venture czy eksport i import towarów.

Studenci zdobywają również umiejętności miękkie, uczestnicząc w warsztatach dotyczących m. in. negocjacji kontraktów międzynarodowych. Coroczna wizyta w Chinach, finansowana ze środków przekazanych przez sponsorów projektu, stwarza okazję do poznania kultury biznesu i zwyczajów Państwa Środka oraz spojrzenia na relacje polsko-chińskie z perspektywy krajów azjatyckich.

Już dzisiaj nasi alumni osiągają sukcesy w karierze zawodowej zajmując kierownicze stanowiska w firmach takich, jak ICBC, PwC, czy KOWR oraz prowadzą firmy doradcze pomagające polskim przedsiębiorcom ugruntować swoją pozycję w Chinach. Byli uczestnicy WBF są również twórcami Szkoły Prawa i Gospodarki Chin przy Uniwersytecie Warszawskim.

Hasło tegorocznej konferencji to „Intelligence Approaching Business”. W jaki więc sposób według Państwa możliwe jest zaangażowanie się osób młodych w budowanie przyszłości, w której technologia będzie odgrywała znacznie ważniejszą rolę niż obecnie? Jak Państwa program ułatwia poruszanie się właśnie w zdominowanym przez technologię świecie?

Rozwój sztucznej inteligencji, odgrywającej obecnie kluczową rolę w kształtowaniu strategii biznesowych przedsiębiorstw, jest jednym z głównych priorytetów chińskiego rządu, a inwestycje na rzecz przemysłu SI znacząco przewyższają fundusze przeznaczane na ten cel w Europie. Tymczasem Unia Europejska wciąż nie przyjęła strategicznego planu rozwoju SI.

Zdecydowaliśmy, że właśnie „Intelligence Approaching Business” powinno zostać hasłem tegorocznej edycji, ponieważ uważamy, że przedstawiciele firm działających w krajach europejskich mogą sporo nauczyć się od Chin, które już teraz dostrzegają znaczenie SI oraz jej wpływ na przyszłość i stan światowego biznesu.

Wierzymy, że zyskiwanie cennych doświadczeń i wiedzy przez młode osoby to pierwszy krok na drodze do budowy przyszłości, w której technologia będzie miała przodujące znaczenie. Dlatego właśnie naszym tegorocznym celem jest pokazanie młodym ludziom, jak bardzo nieodłącznym elementem biznesu staje się technologia, w której przodują właśnie Chiny. W tym celu w środę, 22 maja 2019 we współpracy z firmą Accenture organizujemy spotkanie otwarte pt. „AI in China – European Perspective”, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Ponadto, tematyka tegorocznych, majowych warsztatów skierowanych do uczestników Warsaw-Beijing Forum dotyczy rozwoju SI w perspektywie relacji pomiędzy Chinami i Europą. Mamy nadzieję, że cykl szkoleń pozwoli nam zyskać dogłębne zrozumienie odbywających się na naszych oczach przemian i tym samym wpłynie na proces naszego kształcenia na przyszłą kadrę kierowniczą w międzynarodowych, postępowych przedsiębiorstwach.

Rozszerzając tegoroczne hasło Forum, chcielibyśmy poznać Państwa zdanie, w jaki sposób może wyglądać świat, o którym piszą Państwo w opisie wydarzenia, gdzie już niebawem rozwój technologiczny wejdzie na nowy poziom i znacznie zmieni nasze życie.

Świat, w którym żyjemy, doświadcza dynamicznych zmian na skutek rozwoju nowych technologii. Robotyzacja systemów biznesowych czy automatyzacja procesów produkcyjnych dzięki obniżeniu kosztów i minimalizacji popełnienia błędu stworzy możliwość do jeszcze szybszego rozwoju biznesu. Pozwoli jednocześnie na porzucenie monotonnych zadań i objęcie przez ludzi bardziej kreatywnych stanowisk.

Jednocześnie, dzięki przetwarzaniu big data i zastosowaniu sieci 5G, będziemy świadkami zmian zachodzących w obszarach takich, jak: telemedycyna, autonomiczne pojazdy czy inteligentne miasta i fabryki.

Chińskie firmy przeznaczają miliardy juanów na badania i rozwój nowych technologii. Dzięki uczestnictwu w Warsaw-Beijing Forum i corocznemu wyjazdowi do Chin mamy szczęście być naocznymi świadkami zachodzących zmian oraz zyskiwać cenne doświadczenia pozwalające nam na zainicjowanie kolejnych innowacji w przyszłości.

Jakie są Państwa najbliższe plany na dalszy rozwój projektu?

Obecnie skupiamy się przede wszystkim na organizacji rozpoczynającej się dziś części warszawskiej VI edycji Warsaw-Beijing Forum, a naszym kolejnym krokiem będzie wizyta w Pekinie na zorganizowanych dla nas przez studentów China University of Political Science and Law spotkaniach.

W przyszłorocznej, VII edycji projektu stawiamy sobie za cel udoskonalenie współpracy ze sponsorami projektu, ponieważ dzięki nim możliwa jest jego organizacja. Cieszymy się, że firmy dostrzegają potencjał w naszej inicjatywie i mamy nadzieję, że poprzez ciężką pracę i ambitne cele uda się stworzyć nową, jeszcze wyższą jakość współpracy. W tym miejscu chciałbym podziękować tegorocznym sponsorom, do których należą: Accenture, China Construction Bank, Clifford Chance, SDZ Legal Schindhelm, CMS, Bird&Bird oraz Uniwersytet Warszawski.

W dalszej perspektywie czasu planujemy nawiązać kontakt z nowymi uniwersytetami w Polsce i w Chinach. Zarówno uczestnicy Warsaw-Beijing Forum z Chin, jak i polscy członkowie projektu mają nadzieję, że na skutek umocnienia współpracy akademickiej i dynamicznego rozwoju polsko-chińskich relacji gospodarczych, w przyszłości nasza inicjatywa będzie mogła nosić nazwę Poland-China Forum.

Gdzie można dowiedzieć się więcej o Państwa inicjatywie? W jaki sposób kolejne firmy oraz kancelarie mogą Państwa wesprzeć?

Na temat Warsaw-Beijing Forum można dowiedzieć się więcej na naszej stronie na Facebooku (Warsaw-Beijing Forum), gdzie dostępne są informacje o naszej codziennej działalności, jak również najświeższe newsy dotyczące Chin.

Jesteśmy oczywiście otwarci na nawiązanie nowych kontaktów z firmami i instytucjami zainteresowanymi wsparciem naszego projektu. Wierzymy, że współpraca przynosi obustronne korzyści – dzięki wsparciu Warsaw-Beijing Forum partnerzy i sponsorzy projektu przyczyniają się również do rozwoju uczestników projektu i tym samym mogą zyskać aktywnych pracowników pełnych pasji oraz chęci do rozwoju i pracy w międzynarodowym środowisku.

W przypadku zainteresowania naszą inicjatywą zachęcamy do kontaktu mailowego – wbf.logisticsteam@gmail.com.

Dziękujemy za rozmowę.

Dziękuję