Trzech wielkich ze stu

18 kwietnia Time opublikował listę 100 najbardziej wpływowych osób na świecie w 2019 roku. Dużą uwagę na liście przykuwają oczywiście gwiazdy estrady m.in. Taylor Swift i Sandra Oh, które tworzą współczesną popkulturę. Nie mogło oczywiście zabraknąć na liście oczywiście sportowców, aktorów i polityków. Fakt, który również nie umknął opinii publicznej to, ż40 kobiet, co także pokazuje, że kobiety mają coraz więcej do powiedzenia we współczesnym świecie. Jednak oprócz tych wielkich tego świata, na liście znalazło się kilka osób, które w zupełnie inny, bo technologiczno-naukowy sposób wpłynęły na świat w 2018r. W poniższym zestawieniu skupimy się na trzech światowych influencerach z Chin.

Edytor genów

Zaczynamy od osoby, o której już pisaliśmy na łamach ChinyTech.pl, a mowa o nieszablonowym naukowcu He Jiankui, który zainicjował projekt edycji genów u jeszcze nienarodzonych dzieci. Jego osoba zyskała globalną rozpoznawalność, kiedy podczas jednej z konferencji naukowych, ogłosił narodziny dwóch bliźniąt – Lulu i Nana, których geny zostały poddane modyfikacji, dzięki którym miałyby być odporne na wirusa HIV.

Prof. Jennifer Doudna, współtwórczyni technologii modyfikacji genów CRISPR-Cas9 i profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim tak wypowiadała się o tym eksperymencie: He Jiankui pokazał światu, w jaki sposób edycja embrionów ludzkich jest stosunkowo łatwa do wykonania w teorii, jednak niewiarygodnie trudna do przeprowadzenia w praktyce. Wbrew konsensusowi w środowisku naukowym, że technologia CRISPR-Cas9 jest nadal zbyt eksperymentalna i niebezpieczna do stosowania w ludzkich embrionach, He Jiankui zastosował ją aby na zawsze zmienić genomy bliźniaczych dziewcząt, aby zapewnić im odporność na HIV. Chociaż ryzyko związane z operacją edycji genów jest niezwykle duże, śmiała próba He Jiankui niewątpliwie przynosi wgląd poza granice możliwości rozwoju obecnego stanu medycyny i techniki. Przez ten wyczyn został uwzględniony na liście Time 100.

5G dla każdego

Od momentu założenia firmy w 1987 r. zarządzanie Ren Zhengfei pomogło przekształcić Huawei w największą na świecie firmę telekomunikacyjną, z przychodami w wysokości ponad 100 miliardów dolarów i klientami w 170 krajach w 2018r. Huawei nie tylko jest drugim na świecie (po Samsungu i przed Apple) producentem najnowocześniejszych smartfonów, ale w chwili obecnej jest również jednym z największych światowych kreatorów infrastruktury 5G – technologii, która będzie napędzać samochody bez kierowcy i inteligentne fabryki w kolejnej już rewolucji przemysłowej. To także Huawei jest dostawcą wielu rozwiązań technologii użytkowej i systemowej dla przedsiębiorców prywatnych jak i segmentu rządowego w wielu krajach świata.

W całym 2018 r. Ren Zhengfei wielokrotnie znajdywał się w centrum światowej uwagi, m.in. poprzez wojnę handlową USA-Chiny i dużym oddziaływaniu na kształt tworzonej infrastruktury sieci 5G na świecie. Jego córka, z zarazem dyrektor finansowy Huawei -Meng Wanzhou, również była zaangażowana w incydent, który odbił się na stosunkach dyplomatycznych między Chinami, USA i Kanadą.

Tak, tak, tak to Pan TikTok!

Jako założyciel ByteDance, właściciela jednej z najpopularniejszych aplikacji streamingowych na świecie – TikTok (w Chinach Douying), Zhang Yiming został uznany za jednego z najbardziej wpływowych przedsiębiorców w całym chińskim sektorze technologicznym.

Kai-Fu Lee, dyrektor generalny Sinovation Ventures i ekspert ds. Sztucznej inteligencji, twierdzi, że według wielu wskaźników ilościowych Zhang Yiming jest czołowym przedsiębiorcą na świecie. Po zaledwie siedmiu latach jego firma ByteDance oparta na AI, jest najcenniejszym startupem, wycenione na 75 miliardów dolarów z ponad tuzinem produktów mobilnych na całym świecie, które mogą pochwalić się ponad miliardem użytkowników miesięcznie.

Obecnie, do stycznia 2019r. ilość codziennych aktywnych użytkowników (DAU) TikToka sięgnęła około 250 milionów, z miesięcznych aktywnych użytkowników (MAU) przekraczającymi 5000 milionów.

TikTok w bardzo zauważalny sposób zmienia świat zachowań młodzieży, która na całym świecie bardzo chętnie korzysta z tej platformy pokazując się całemu światu.

 

W tym roku na liście Time 100 nie znajdziemy ani jednego Polaka