Legendarny wynalazca wehikułu z napędem rakietowym

Dzisiaj opowiemy wam o chińskim wynalazcy, który żył na przełomie wieków…no właśnie, nie wiadomo dokładnie kiedy. Mimo tego, że czytając ten artykuł uśmiechniecie się pod nosem, to pamiętajcie, że bez wynalazków np. nie czytalibyście ChinyTech.pl!

Wan Hu to legendarny chiński wynalazca wehikułu z napędem rakietowym! Brzmi co najmniej nieźle, ale niestety jego ostatni wynalazek go zabił. Maszyna, która rozsadziła naszego bohatera składała się z dwóch latawców, “krzesła” i 47 rakiet-fajerwerków wypełnionych prochem. Zginął z powodu eksplozji podczas próby startu. Miał piękny cel, i chciał zostać pierwszym “astronautą” wystrzelonym w przestrzeń kosmiczną. Świat odwdzięczył mu się tym, że jego imieniem nazwano jeden z kraterów na Księżycu.

Według tradycji, w swoją ostatnią podróż Wan Hu, był wspaniale ubrany. Po eksplozji natomiast, nigdy go już nie widziano… Świadkowie opowiadali także, że krzesło rozpłynęło się w powietrzu razem z jego twórca. To dawało nadzieję, że wynalazca może jednak krąży w kosmosie jak radziecki sputnik.

Pamiętacie program “Pogromcy Mitów” (MythBusters)? To w nim podjęto próbę odtworzenia lotu mandaryna Wana Hu. Użyto do tego materiałów, które byłyby dostępne w jego czasach (miał żyć na przełomie XV i XVI w.). Rezultat? Krzesło eksplodowało, a manekin do testów zderzeniowych poleciał w siną dal. Podjęto również próbę użycia krzesła z dołączonymi nowoczesnymi rakietami, ale eksperyment również się nie udał. Wynik był następujący: małe rakiety, które można przypiąć do krzesła, nie mogą zapewnić wystarczającego ciągu, tak aby skutecznie je podnieść.

Polubiliśmy mandaryna Wan Hu i mamy do niego szacunek. Jego rakietowa wizja podbicia kosmosu wyprzedzała po prostu ówczesne czasy dynastii Ming…

©ChinyTech.pl