Czytanie w mgnieniu oka

Chińscy studenci wymyślili urządzenie, które przewraca strony w książce przy pomocy technologii bazującej na odruchu, który każdy z nas wykonuje kilka tysięcy razy dziennie.  Macie pomysł co to może być?

Czytaj więcej: Czytelnictwo w Chinach – Raport

Studenci stworzyli urządzenie, dzięki któremu błyskawicznie przewrócimy kartki w książce. Wszystko przy użycia czujnika wykrywającego mrugnięcia powiekami. Wynalazek, wykorzystuje ciekawą technologię i w przyszłości może ułatwić osobom niepełnosprawnym czytanie książek. Czytelnik potrzebuje do tego opaskę z czujnikiem, który przesyła sygnał do zamontowanego na książce gadżetu. Technologia wykrywa fale mózgowe i zamienia je w cyfrowe sygnały, które następnie zostają przesłane (za pomocą Bluetooth) do urządzenia przełączającego strony.

Więcej o technologii: Chcesz sterować myślami? 

Pomimo pozytywnego odbioru wynalazku, nie obyło się bez krytyki. Urządzenie bowiem może jedynie przewracać kartki z książki do przodu. Jednak gdybyśmy chcieli się cofnąć – system nam w tym nie pomoże. Dodatkowo, niektórzy uważają, że urządzenie stworzone przez studentów jest mało praktyczne. Według krytyków, użytkownik nie powinnien w ogóle mrugnąć, dopóki nie skończy czytać jednej strony.

Jedno jest pewne, to nie jest science-fiction. A tego typu urządzenia i wynalazki technologiczne już w niedalekiej przyszłości mogą pomóc szczególnie osobom z niepełnosprawnością ruchową w swobodniejszym funkcjonowaniu.

©ChinyTech.pl 2019