Czterech Chińczyków ze stu

18 kwietnia Time opublikował listę 100 najbardziej wpływowych osób na świecie w 2019 roku. Dużą uwagę mediów przykuwa obecność na liście gwiazdy takich jak m.in. Taylor Swift i Sandra Oh, które tworzą współczesną popkulturę. Nie mogło oczywiście zabraknąć na liście sportowców, aktorów i polityków. Fakt, który również nie umknął opinii publicznej to, że Time wyróżnił w tym roku ponad 40 kobiet, co także pokazuje, że kobiety mają coraz więcej do powiedzenia we współczesnym świecie. W zestawieniu znalazły się również osoby, które w zupełnie inny, bo technologiczno-naukowy sposób wpłynęły na świat w minionym roku. Poniżej przedstawiamy czterech światowych influencerów z Chin.

Edytor genów

Zaczynamy od osoby, o której już pisaliśmy na łamach ChinyTech.pl, a mowa o nieszablonowym naukowcu He Jiankui, który zainicjował projekt edycji genów u jeszcze nienarodzonych dzieci. Jego osoba zyskała globalną rozpoznawalność, kiedy podczas jednej z konferencji naukowych, ogłosił narodziny dwóch bliźniąt – Lulu i Nana, których geny zostały poddane modyfikacji, dzięki którym miałyby być odporne na wirusa HIV.

Prof. Jennifer Doudna, współtwórczyni technologii modyfikacji genów CRISPR-Cas9 i profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim tak wypowiadała się o tym eksperymencie: He Jiankui pokazał światu, w jaki sposób edycja embrionów ludzkich jest stosunkowo łatwa do wykonania w teorii, jednak niewiarygodnie trudna do przeprowadzenia w praktyce. Wbrew konsensusowi w środowisku naukowym, że technologia CRISPR-Cas9 jest nadal zbyt eksperymentalna i niebezpieczna do stosowania w ludzkich embrionach, He Jiankui zastosował ją aby na zawsze zmienić genomy bliźniaczych dziewcząt, aby zapewnić im odporność na HIV. Chociaż ryzyko związane z operacją edycji genów jest niezwykle duże, śmiała próba He Jiankui niewątpliwie przynosi wgląd poza granice możliwości rozwoju obecnego stanu medycyny i techniki. Przez ten wyczyn został uwzględniony na liście Time 100.

5G dla każdego

Od momentu założenia firmy w 1987 r. zarządzanie Ren Zhengfei pomogło przekształcić Huawei w największą na świecie firmę telekomunikacyjną, z przychodami w wysokości ponad 100 miliardów dolarów i klientami w 170 krajach w 2018r. Huawei nie tylko jest drugim na świecie (po Samsungu i przed Apple) producentem najnowocześniejszych smartfonów, ale w chwili obecnej jest również jednym z największych światowych kreatorów infrastruktury 5G – technologii, która będzie napędzać samochody bez kierowcy i inteligentne fabryki w kolejnej już rewolucji przemysłowej. To także Huawei jest dostawcą wielu rozwiązań technologii użytkowej i systemowej dla przedsiębiorców prywatnych jak i segmentu rządowego w wielu krajach świata.

W całym 2018 r. Ren Zhengfei wielokrotnie znajdywał się w centrum światowej uwagi, m.in. poprzez wojnę handlową USA-Chiny i dużym oddziaływaniu na kształt tworzonej infrastruktury sieci 5G na świecie. Jego córka, z zarazem dyrektor finansowy Huawei -Meng Wanzhou, również była zaangażowana w incydent, który odbił się na stosunkach dyplomatycznych między Chinami, USA i Kanadą.

Tak, tak, tak to Pan TikTok!

Jako założyciel ByteDance, właściciela jednej z najpopularniejszych aplikacji streamingowych na świecie – TikTok (w Chinach Douying), Zhang Yiming został uznany za jednego z najbardziej wpływowych przedsiębiorców w całym chińskim sektorze technologicznym.

Kai-Fu Lee, dyrektor generalny Sinovation Ventures i ekspert ds. Sztucznej inteligencji, twierdzi, że według wielu wskaźników ilościowych Zhang Yiming jest czołowym przedsiębiorcą na świecie. Po zaledwie siedmiu latach jego firma ByteDance oparta na AI, jest najcenniejszym startupem, wycenione na 75 miliardów dolarów z ponad tuzinem produktów mobilnych na całym świecie, które mogą pochwalić się ponad miliardem użytkowników miesięcznie.

Obecnie, do stycznia 2019r. ilość codziennych aktywnych użytkowników (DAU) TikToka sięgnęła około 250 milionów, z miesięcznych aktywnych użytkowników (MAU) przekraczającymi 5000 milionów.

TikTok w bardzo zauważalny sposób zmienia świat zachowań młodzieży, która na całym świecie bardzo chętnie korzysta z tej platformy pokazując się całemu światu.

Bo Ziemia to za mało

Zhang Kejian jest człowiekiem stojącym na czele prężnie rozwijającej się Chińskiej Agencji Kosmicznej (CNSA). Zhang, objął stanowisko dopiero w zeszłym roku, a już może pochwalić się wielkimi osiągnięciami. Z wykształcenia fizyk, posiada tytuł licencjata w dziedzinie fizyki Narodowego Uniwersytetu Nauk Obronnych i Technologii Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (NUDT). Następnie ukończył studia magisterskie z inżynierii mechanicznej na Chińskim Uniwersytecie Nauki i Technologii (USTC). Większość swojej kariery spędził w Chińskiej Akademii Fizyki Inżynierskiej, a w 2007 r. został mianowany sekretarzem Komitetu Partii Chińskiej Akademii Fizyki Inżynieryjnej (CAEP).

To co udało się w ostatnim czasie chińskiemu programowi kosmicznemu to m.in. pierwsze udane lądowanie po ciemnej stronie księżyka w styczniu 2019r. łazika Chang’e 4. Przeprowadzono już sześć misji z chińskimi astronautami na orbicie Ziemi, a CNSA dąży  ostatecznie do lotów załogowych na Księżyc. Inne plany obejmują opracowanie nowych sond rakietowych i robotów do podnoszenia ciężarów na Marsie i Jowiszu. Wedle opisu w zestawieniu Time 100 najważniejsze jest jednak niedawne spotkanie między Zhang Kejianem i administratorem NASA Jimem Bridenstine, w którym dyskutowali o możliwości wspólnych projektów eksploracyjnych. Taka kosmiczna współpraca może być nie tylko z korzyściami dla Chin, USA ale również całego świata.

Na tegorocznej liście Time 100 znajdziemy jeszcze jednego obywatela Państwa Środka – Przewodniczącego Xi Jinpinga, jednak on znalazł się na niej ze względu na kwestie polityczne w kategorii „Lider”.

Co również istotne, na liście nie znajdziemy niestety ani jednego Polaka.

©ChinyTech.pl 2019