WeChat zna swoich użytkowników naprawdę, naprawdę dobrze…

Opublikowany ostatnio raport 2018 aplikacji społecznościowej WeChat zawiera szczegółowy profil pięciu pokoleń użytkowników. Znajdziemy tam bardzo ciekawe dane statystyczne.

Baza użytkowników WeChat rozszerza się (obecnie jest ich miliard) i obejmuje już niemal wszystkie pokolenia – od bardzo młodych do bardzo starych. Jest to niezwykle cenna baza danych. W raporcie znajdziemy informacje, że wiek ma ogromny wpływ na styl komunikacji, czas snu, preferowany transport!, wybory dotyczące konsumpcji i nawyki czytania itp. Ktoś może powiedzieć, że „oczywiście to wszystko ma znaczenie”, ale przyjrzyjmy się temu nieco z bliska.

Warto tutaj dodać, że coraz większa ilość zróżnicowanych użytkowników aplikacji powoduje, że dane demograficzne mogą zawierać pewny poziom błędu, co z resztą sami twórcy raportu podkreślają. Każdy użytkownik WeChat ma swój własny sposób mówienia, a wysyłane emoji sprawiają, że nawyki komunikacyjne ludzi stają się jeszcze bardziej unikalne. Co ciekawe nawyki te często bardzo różnią się w zależności od grupy wiekowej.

Zobacz także: W Chinach poszukują internetowych artystów

Według raportu, każdego dnia około 45 miliardów wiadomości tekstowych było wysłanych na WeChat, co stanowi wzrost o 18% rok do roku. Choć niektórzy krytykują raport za brak ochrony prywatność użytkowników, rzecznik firmy Tencent powiedział, że takie informacje są analizowane wspólnie, a nie indywidualnie. Według firmy, wszystkie dane w rocznym raporcie WeChat są anonimowe. Dane przedstawione w raporcie nie odbiegają jednak znaczenie od informacji prezentowanych przez inne firmy komputerowe oferujące aplikacje komunikatory.

Poniżej znajdziecie bardzo ogólne wnioski dotyczące pięciu grup użytkowników, począwszy od tak zwanego Pokolenia Z. Pozwoli wam to mniej lub bardziej poznać kim są użytkownicy WeChat.

Pokolenie Z (czyli chińscy milleniasi)

„Facepalm” jest najpopularniejszym emoji wśród nastoletnich użytkowników WeChat. Ta grupa demograficzna jest najbardziej aktywna w Internecie, począwszy od godziny 10 w nocy. Jeśli chodzi o preferencje dietetyczne, użytkownicy ci wolą zimne napoje i desery, a także…pikantne dania.

Pokolenie urodzone po 1990

20-letni użytkownicy WeChat lubią się śmiać do łez – a przynajmniej to sugeruje ich ulubiony emoji, czyli płacząco-śmiejąca się twarz. Dodatkowo najczęściej podróżują środkami transportu publicznego (średnio 25 razy miesięcznie). W ciągu ostatnich trzech lat ich preferencje dotyczące czytania stały się nieco bardziej wyrafinowane, ewoluując od treści plotkarskich do artykułów o stylu życia i zdrowym jedzeniu.

Pokolenie urodzone po 1980

Najczęstsze emoji użytkowników WeChat urodzonych w latach 80-tych  ma szeroki, zębaty uśmiech i zwężone oczy. Jest to znak optymizmu! Użytkownicy gdyby mieli więcej czasu czytaliby przez cały dzień, ale jednak w ciągu dnia ich głównym celem jest praca. Co więcej, to właśnie ta grupa konsekwentnie wykazywała żywe zainteresowanie bieżącymi sprawami.

Pokolenie urodzone po 1970

Ta grupa demograficzna spędza wolny czas na przeglądaniu WeChat Moments (są to opublikowane nowości ze statusów znajomych – artykuły, zdjęcia, filmy itp.). Chodzą do łóżka około godziny 23:30, a ich ulubionym emoji jest chichocząca twarz z dłonią zakrywającą usta.

Pokolenie osób powyżej 55 lat

WeChat, prawdopodobnie ma 63 miliony użytkowników w wieku powyżej 55 lat. Podobnie jak ich rówieśnicy w innych krajach, wcześnie kładą się spać i wcześnie wstają. Oni również lubią spędzać czas na przeglądanie WeChat Moments. Czytają sporo artykułów na temat zdrowia, robią zakupy na platformach handlu elektronicznego i przy pomocy aplikacji często rozmawiają ze swoimi dziećmi. Ich najczęściej używanym emoji jest kciuk do góry.

A Wy jak spędzacie czas na WeChacie?

© ChinyTech.pl 2019